"Плаващата" добавка за чиновниците зависимa от бюджета
3031 прочитаВл. Горанов
30 процента от заплатите на държавните служители ще се формират на базата на свършената от тях работа и демонстрираните качества.
Това съобщи зам. финансовият министър Владислав Горанов след заседанието на бюджетната комисия завчера.
Горанов обясни, че при формирането на заплатата 70 на сто ще е "твърда част" и 30 на сто ще се определят в зависимост от оценката на трудовото изпълнение.
Възнагражденията на държавните служители няма да бъдат намалени, но с времето "плаващата" добавка ще расте в зависимост от възможностите на бюджета.
Когато нарастват разходите за заплати, тя ще се увеличава, коментира зам. министърът.
Той побърза да успокои, че моделът ще се прилага занапред при запазване на достигнатите нива на възнагражденията.
Преди дни по време на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество работодателите настояха да има такова плаващо заплащане. Синдикатите обаче не подкрепят идеята.
Още през април 2010 г. финансовият министър Симеон Дянков предложи 75% от заплащането на държавните служители да е основна заплата, а 25% да е гъвкаво, допълнително възнаграждение. Тристранният съвет обаче започна да обсъжда предложението сега.







7
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.