Пламен Димитров: За първите си 100 дни кабинетът не изпълни необходимите спешни социални мерки

11 септември 2013 15:45   3 коментара   20213 прочита
Февруарските протести от бедност и недоимък може да бъдат повторени с нова сила през есента, смята Пламен Димитров. Сн.: БГНЕС
Февруарските протести от бедност и недоимък може да бъдат повторени с нова сила през есента, смята Пламен Димитров. Сн.: БГНЕС


Февруарските протести от бедност и недоимък може да бъдат повторени с нова сила през есента, смята Пламен Димитров. Сн.: БГНЕС

За първите си 100 дни кабинетът не изпълни необходимите спешни социални мерки. Не ги вкара в актуализацията на бюджета, така че да успокои обществото през есенно-зимните месеци.

Това казва пред в. "Стандарт" президентът на КНСБ Пламен Димитров.

В икономически план синдикатът подкрепя мерките на финансовото министерство за повишаване на събираемостта. Но по думите на Димитров не се вижда другата част - "социалната, която се опасяваме, че ще взриви държавата".

"Февруарските протести, които бяха мотивирани от бедност и недоимък, през предстоящите късни есенни и зимни месеци могат да бъдат повторени с още по-голяма сила и да пометат всички, които си правят сметки за избори през май", заявява президентът на КНСБ.

"За нас това е важното - да получим социална устойчивост дори и на някакво по-ниско ниво за определен период от време, докато се постигне съгласие за предсрочни избори. А те са без алтернатива. Мисля, че всички са наясно, че този парламент, в тази политическа конфигурация няма как да бъде устойчив. Социолозите все по-системно затвърждават тези нагласи", коментира Димитров.

Синдикатът обвързва продължителността на живота на правителството с това "колко амбициозна е неговата нагласа да приеме по-ясна и по-видима социална програма в бюджета за 2014 г."

"Не искаме просто да се раздават пари на бедните, макар че там, където е нужно, и това трябва да се прави. По-скоро да се даде шанс на социално уязвимите групи да получат заслуженото, което им се полага", казва Пламен Димитров.

Той е категоричен, че правителството трябва да прояви воля и кураж да се бори срещу тези, които не плащат данъци и осигуровки.

"Може за 2014 г. да се постигне най-важният жест към работещите българи - въвеждането на необлагаем минимум с размера на минималната работна заплата. Това наистина ще доведе до загуба във фиска с около 600 млн. лв., но точно толкова пари ще останат в джоба на работещия българин", смята президентът на КНСБ.

Синдикатът предлага и някои нови социални мерки за подкрепа на семействата. Една от тях е данъчен кредит за семейства с деца - отстъпване на данъка от доходите в края на данъчната година при определени условия.

Пламен Димитров е убеден, че повишението на доходите няма алтернатива:

"Хората са толкова притиснати до стената, че ако няма макар и ръст с малки стъпки за по-високи заплати, от 1 януари ще е стартът на масовата емиграция на българи. Ако бизнесът не разбере, че няма алтернатива на увеличението на доходите, ще остане без работници, които да са в състояние да произведат нещо. Затова през тази есен КНСБ ще се опита в много от секторите да инициираме предложения за увеличение на заплатите с помощта на колективното трудово договаряне. Дали това да стане от 1 януари или от 1 март, дали да е на стъпки - това са неща, които ще договаряме. Но за доходите трябва да има увеличение, увеличение, увеличение! Няма друга алтернатива. Проблем номер едно на България са бедността и ниските доходи. Не е заетостта, защото тя се реализира навън. Човек, като няма доходи, казва: "Майната ви и довиждане", и отива да си търси работа навън."

източник: dnes.dir.bg

3 коментара
11 Септември 2013 19:41 | катемарини
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

национална стачка, бе!!!


12 Септември 2013 09:00 | $
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Абе Димитров, какви синдикати какви 5 лева? Ако в България имаше синдикати държавата трябваше одавна да се тресе от стачки и протести!


12 Септември 2013 17:08 | искаме пари от бойко
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

абе боклуци какви профсъюзи ста бие беее




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар