Пазени тайни за изчезналия самолет излизат наяве

19 март 2014 13:00   7494 прочита
25 страни издирват изчезналия малайзийски самолет. Сн.: EPA/БГНЕС
25 страни издирват изчезналия малайзийски самолет. Сн.: EPA/БГНЕС


25 страни издирват изчезналия малайзийски самолет. Сн.: EPA/БГНЕС

12 мъчителни дни след изчезването на малайзийския самолет наяве излезе нещо, което тайландските власти държаха досега в тайна, пише в. "Кориере дела сера".

Тайландски военен радар е засякъл в 1,28 ч. на 8 март самолет, който е летял към Куала Лумпур. Две минути по-късно малайзийският боинг, който принципно трябваше да пътува от Куала Лумпур за Пекин изчезна, сочат официалните данни.

Какъв е този втори самолет? Дали е бил изтребител? Дали е всъщност отклонения вече самолет на малайзийските авиолинии? Засега този въпрос остава без отговор.

Банкок уточни, че досега не е споделила данните от радара, защото Малайзия не ги била поискала. Това е, честно казано, необяснимо поведение от страна както на Малайзия, така и на Тайланд, освен ако двете страни не са искали да скрият нещо, коментира "Кориере дела сера", цитиран от БТА.

Новите разкрития за неидентифициран самолет показват, че тази машина е отивала първо към Куала Лумпур, преди да завие на север и да се насочи към Андаманско море, посочва по темата в. "Фигаро".

Този самолет е сменил няколко пъти посоката, а сигналът, който изпращал, бил слаб и прекъсвал, но това не се е сторило подозрително на Тайланд, тъй като самолетът не се е движил в тайландското въздушно пространство и не е бил възприет за заплаха за сигурността, допълва вестникът.

Втори нов аспект излиза наяве

Той засяга завоя на запад на малайзийския самолет. Според американски източници, цитирани от в. "Ню Йорк таймс", завоят е бил препрограмиран.

Промяната на курса чрез въвеждане на нови данни не е трудно за пилот или за човек, който има опит с програмирането, посочва "Фигаро". Системата може да се препрограмира от мястото на първия и на втория пилот.

Но в случая с полет МН370 изглежда трудно един и същи човек едновременно да препрограмира системата и да изключи системата за връзка със земята, както и системата за локализиране на самолета. Трябва да има двама при това подготвени хора.

Така че е имало или съучастничество между двамата пилоти или някой е заставил пилотите да действат така, или пък някой е извадил от играта пилотите и е поел контрола на самолета, посочва "Фигаро".

Според в. "Ню Йорк таймс" обаче препрограмирането на полета е станало не ръчно, а автоматично чрез въвеждането на компютърен код.

Военните радари в Азия са прекалено силни, за да пропуснат преминаването на такъв самолет, посочва изданието, цитирайки американски експерти, които визират системата от военни радари в Китай, Индия, Пакистан и Афганистан.

Тези оценки се появиха в отговор на предположения, че самолетът може да е преминал някъде, без да бъде идентифициран.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар