Патриарх Неофит получи орден "Стара планина"

Президентът Росен Плевнелиев връчи орден "Стара планина"- първа степен на Негово Светейшество патриарх Неофит за изключителните му заслуги към България.
В словото си държавният глава заяви, че отличието е скромен израз на огромната ни признателност за дългогодишното безкористно служене на Негово Светейшество на българския народ и знак на благодарност от българската държавност за неговото мъдро ръководство на Българската православна църква.
Президентът Плевнелиев и допълни, че и до днес в своя духовен път патриархът продължава да печели уважението и любовта на миряните. Държавният глава посочи, че със своята дейност патриарх Неофит укрепва не само православната вяра, но и традиционно добрите отношения между водещите вероизповедания в България.
Росен Плевнелиев заяви, че церемонията е и признание за изключителната роля на БПЦ за опазването и духовното израстване на българския народ през вековете. Той припомни, че неведнъж във времена на изпитания църквата изпълнява историческата си мисия на духовна опора и надежда за българите.
Днешният свят ни изправя пред не по-малко кризи и изпитания и ни напомня за изключителната нужда от духовни водачи, които с авторитета си да ни помагат в търсенето на доброто и смисъла и да ни посочват правият път, каза президентът.
Държавният глава пожела на патриарх Неофит здраве и воля в името на благото на БПЦ и добруването на българите.
От своя страна при получаването на ордена патриарх Неофит подчерта, че голямата признателност означава и голяма отговорност.
“От всеки, комуто много е дадено, много и ще се изисква” (Лука 12), цитира Библията патриархът. Той изрази разбирането, че грижата за човека е обща грижа на държавата и църквата.
Нравствеността, съхраняването на традиционните ценности и семейството, културното ни наследство, мирът, справедливостта и съгласието в обществото са обща грижа на духовната и светската власт, каза патриарх Неофит.
Той посочи, че църквата и държавата могат все по-активно да си взаимодействат в социалната сфера,в образованието и възпитанието на подрастващото поколение, в поддържането на храмовете и манастирите и паметниците на културата.
Патриархът допълни, че колкото по-активно е това взаимодействие, толкова по-здраво ще бъде обществото ни.
Сред присъстващите на церемонията на "Дондуков" 2 бяха председателят на парламента Цецка Цачева, заместник-министърът на културата Бони Петрунова, председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров, представители на Светия синод.
В средата на октомври правителството предложи на президента Росен Плевнелиев главата на Българската православна църква да бъде удостоен с оредена по случай неговата седемдесета годишнина и заради изключителните му заслуги към България.
Мотивите на кабинета са, че по време на разкола, патриарх Неофит е бил един от най-верните пазители на църковното единство. Той е начело на Българската православна църква от 2013 година.
Визита на Вселенския патриарх Вартоломей
Вселенският патриарх Вартоломей пристига в 9 часа сутринта на 7 ноември в София, съобщиха от Св. синод. Той ще влезе първо в руската църква “Св. Николай” да се поклони на гроба на архиепископ Серафим Соболев.
На тридневната визита той ще бъде придружаван от трима митрополити, а на важните срещи и от патриарх Неофит.
Предстоятелят на първенствуващата православна църква в Константинопол ще бъде удостоен от БАН с почетната титла “доктор хонорис кауза”.
Освен с президента Росен Плевнелиев, ще се види и с премиера Бойко Борисов. Преди да отпътува, ще се поклони и на гроба на патриарх Максим в Троянския манастир.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.