Парламентът прие доклада на временната комисия за цените на лекарствата

01 ноември 2012 12:08   2475 прочита


Депутатите приеха доклада на Временната анкетна комисия за проучване на причините, довели до повишаване цените на определени групи лекарствени продукти, заплащани със средства от бюджета на НЗОК и/или републиканския бюджет.

Народните представители решиха докладът с препоръките в него да бъде изпратен в Министерството на здравеопазването и НЗОК. Докладът беше гласуван в присъствието на здравния министър Десислава Атанасова.

Депутатите отхвърлиха предложението на Мая Манолова от Коалиция за България докладът да бъде изпратен в прокуратурата. Ако този доклад не се изпрати в прокуратурата, няма да имате очи да говорите каквото и да е за предишното управление, посочи Манолова.

„Г-жа Дариткова каза, че няма какво да крие. Сама се опровергахте, след като не искате да изпратите този доклад в прокуратурата. Къде ви е откритостта?", попита Манолова.
„ПГ на Коалиция за България не подкрепя този доклад, защото той, като финален документ в дейността на една изключително важна комисия, след като посочи проблемите в лекарствената политика на ГЕРБ, отказа да продължи нататък, да посочи какъв е финансовият ресурс, с който е ощетен бюджетът на НЗОК и Министерство на здравеопазването, какъв е размерът на публичните пари, които са отклонени и размерът на щетата, която са понесли българските граждани.

ГЕРБ имат своето ноу-хау в създаването на парламентарни комисии, използва ги по два начина и когато са срещу опозицията, те се превръщат в миниотряд", добави Манолова. Според нея - целта на управляващите е тези комисии да бъдат изпразнени от съдържание, да неглижират проблемите и да замажат истинските цифри.

„Вместо да посочи с колко е ощетен бюджетът на НЗОК и Министерството на здраевопазването за лекарства, тази комисия замаза и причините, и размера, и отговорните за това лица. Тази комисия потвърждава правилото, че когато искаме да замажем един проблем, е най-добре да създадем парламентарна комисия. Причината за създаването на комисията беше най-големият проблем на това правителство", каза още Мая Манолова.

По думите й комисията е била създадена под натиска на опозицията и общественото мнение, а хората са искали да знаят как и защо се повишиха цените на лекарствата. Според Манолова съставителите на доклада не разполагат с най-необходимите данни, така че да удрят чертата и да излезе сметката, за колко пари става дума, какъв е публичният ресурс, с който е ощетена държавата в резултат на лекарствената политика на правителството.

Манолова добави, че има 408 % увеличение на цените на лекарствата в резултат на прехвърляне на разплащанията от Министерство на здраеопазването в НЗОК. През 2009, 2010, началото на 2011 г. Комисията по цени и реимбурсиране не е направила служебна проверка на референтните цени", заяви Мая Манолова.

Парламентът отхвърли и второто предложение на Манолова докладът да бъде изпратен до временната комисия за проучване на сигнали за корупция по високите етажи на властта.
Мая Манолова възрази по начина на водене, тъй като не позволи да поиска прегласуване. В отговор председателят на парламента Цецка Цачева заяви: „Не ме е страх, че с пълно съзнание не прекъснах времето при изложението на д-р Евгений Желев. Когато хулим, трябва да има мяра. Не го прекъснах, защото той каза нещо смислено. Съдете ме. Не ме е страх".

Г-жо Цачева, въртите са на 180 градуса", заяви Манолова. Отговорът на Цачева беше: "Това е ползата ми от контакта с вас".

Павел Шопов заяви, че не е имало случай досега доклад на комисия да не бъде изпратен до компетентните органи. „Вие скривате нещо от основния орган, каквато е прокуратурата. Каква е тогава ползата от доклада?", попита Шопов и допълни: „Вие прикривате престъпление.

Страх ли ви е, че следващият главен прокурор може да образува наказателни производства? Ставате смешни".
„Корупцията и ощетяване на публичния бюджет на съзнателните действия на ГЕРБ са колосални. Нека парламентарната комисия на Яне Янев свърши това, което временната анкетна комисия не успя да свърши", предложи депутатът.

Подкрепям Доклада на временната комисия за цените на лекарствата, защото изводите в доклада са верни, заяви д-р Ваньо Шарков от Синята коалиция. Той посочи някои от изводите, които са притеснителни: Липса на глобална визия в лекарствената политика; непоследователност и хаотичност в нормативната уредба; причината за рязкото повишаване на някои лекарствени продукти е, че при прехвърлянето НЗОК не разполага с нормативна база за договаряне на отстъпки с компаниите.

От Синята коалиция ще изпратим доклада в главна прокуратура, тъй като в изводите е посочено, че в резултат на бездействие се е стигнало до загуба на публичен ресурс, посочи д-р Шарков.

Депутатът Нигяр Джафер заяви, че ДПС не подкрепят доклада, защото експертите в комисията не са стигнали до край, не са определили колко са щетите, които са нанесени в бюджета на здравеопазването.

Докладът касае изцяло периода на управление на ГЕРБ, констатация е, че увеличението започва при прехвърлянето на лекарства веднъж към НЗОК и втори път към лечебните заведения.

Има препарат, при който МЗ е плащало 342 000 лв., а следващата година НЗОК започва да плаща за същото лекарство 1 702 000 лв. Това са огромни щети, подчерта Джафер. Хаосът в здравеопазването е пълен, липсата на цялостна визия доведоха нещата до тук, посочи тя. В момента здравеопазването е пост фактум, смята депутатът.(Новината)

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар