Отпор на Лозанов срещу ”новите депутати” от БСП



Георги Лозанов прогнозира, че може да изпаднем още по-долу в свободата на словото, ”но дали има накъде”. Сн.: БГНЕС
Председателят СЕМ Георги Лозанов критикува, че парламентът не е началник за СЕМ и видя "известни заплахи". "Една медия може да убие един политик не с критика, а само с ласка. И един политик може да се самоубие, ако започне да оказва натиск върху медиите", заяви той.
Вчера, след обвинения и критики, парламентът прие доклада на Съвета за електронни медии за 2012 г.
Най-критичен към отчета и работата на СЕМ бе Мартин Захариев от левицата
Колежката му Татяна Буруджиева пък нападна Лозанов, че методите за мониторинг на СЕМ са "брадясали, мухлясали и прашасали", а БНТ не оправдава стотиците милиони.
Днес шефът на медийния регулатор коментира, че новите депутати от БСП от гражданската квота, визирайки Захариев, не са схванали важна специфика, че като работиш в най-висшата политическа институция (парламента), няма как от там да даваш съвети на медиите и на регулатора.
Освен това председателят на парламента смятал, че не трябва отчет, както пише в закона, а трябвало да се пишат доклади.
Лозанов поясни, че депутатите очакват, че отчетът не трябва да бъде за дейността на СЕМ, а за виждането му за развитието на медиите.
"От политическите институции не може да се диктува на медиите. СЕМ е независим. Вършим работата си според закона. Може да се четат известни заплахи, за това че парламентът дава парите и заради това може да диктува. Но той ги дава чисто технологично. Тази бюджетна намеса не е основание за политическа воля", заяви Лозанов.
По думите му, ако дебатът за медиите доведе до започване на съвременен закон, подкрепен от професионалната общност, а и от обществото - може да се преглътне.
"Но ако ще е начало на поредната кадрова смяна с оглед медиите да произвеждат удобно за властта съдържание - не ни чака нищо друго, освен да изпаднем още по-долу в свободата на словото, но дали има накъде", прогнозира шефът на СЕМ.
България отстъпи назад с почти десет позиции - от 80-то на 87-мо място, в индекса на свободата на медиите по света, отчете неправителствената организация "Репортери без граници" в доклада си за 2011-2012.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.