Откриха 210 пилешки продукта, които не отговарят на новите стандарти



Новата наредба обаче не важи за вносното птиче месо, което е произведено в ЕС или в трети страни. Сн.: EPA/БГНЕС
210 пилешки продукта, които не отговарят на новите стандарти за съдържание на воден разтвор, са били открити в търговска верига в столицата.
Това показват проверките, извършени през последните дни от Българската агенция по безопасност на храните, предаде БНТ.
Търговецът е глобен, а опакованите храни са изтеглени от магазините.
Проверките са установили, че и производителите не спазват наредбата за количеството водно съдържание в пилетата - в пилешкото филе водният разтвор не трябва да надхвърля 3,4%, а в охладеното пиле - не може да е повече от 4,3%.
Санкцията при първо нарушение е до 10 000 лв., а при второ - 25 000 лв. При трето обектът се затваря.
Новата наредба обаче не важи за вносното птиче месо, което е произведено в ЕС или в трети страни.
"Изискваме при етикетирането на тези видове храни, когато има вложено допълнително вода, задължително да бъде обявен процентът вложена вода в птичите продукти. По-този начин ние смятаме, че българският производител ще има информиран избор", обясни Райна Иванова, началник отдел в "Контрол на храните" към БАБХ.
Специалистите съветват потребителите да не се лъжат от големината и цвета на продуктите.
"Хората разчитат на това, че като видят някое по охранено пиле, то е напълнено с вода, а пък другото, което е по-слабото, е с по-малко вода, значи те жестоко се лъжат. Даже аз бих казал, че практиката е точно обратната", обяснява доц. д-р Христо Даскалов от агенцията.
Проверките продължават и през следващите седмици в страната.
Петнадесет тона свинско месо, които бяха възбранени от Областната дирекция по безопасност на храните в Ловеч, ще бъдат използвани за консерви за домашни животни, съобщи за БТА директорът д-р Ивайло Йотов.
Областната дирекция възбрани миналата седмица свинското месо, което трябвало да пристигне от Белгия по поръчка на ловешка фирма, която използва под наем хладилните помещения на друго предприятие в Ловеч. Камионът обаче катастрофира в Румъния. В Белгия са били натоварени 21 тона, но при катастрофата и пренасянето до Ловеч са стигнали 15 тона.
Сега предстои транспортната фирма, която е превозвала месото от Белгия до България и чиято собственост е то в момента, да реши на кое предприятие да го предложи. След това ще бъде натоварено от хладилните складове, където се съхранява, в присъствието на инспектори и ще бъде разтоварено в съответното предприятие отново пред служители на агенцията.
Взимат проби от месото, които са задължителни. Когато резултатите от тях излязат, ще се престъпи към обработката му за консерви, допълни д-р Йотов. Ако не се намери предприятие, което да приеме месото, то ще бъде изгорено в екарисаж.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.