Одобрена е българската позиция за два Съвета на ЕС



Правителството одобри позицията на България за заседанието на Съвета на министрите на Европейския съюз по транспорт и телекомуникации, което ще се проведе на 5 декември в Брюксел. Основните теми, които ще бъдат разгледани на него, са няколко важни законодателни инициативи – предложението за регламент за изменение на Регламент (ЕО) №261/2004 относно създаване на общи правила за обезщетяване и помощ на пътниците при отказан достъп на борда и отмяна или голямо закъснение на полети и на Регламент (ЕО) №2027/97 относно отговорността на въздушните превозвачи при въздушния превоз на пътници и техния багаж, предложенията за регламенти относно Агенцията за железопътен транспорт на Европейския съюз (част от Четвъртия железопътен пакет) и за определяне на мерки относно единния европейски пазар на електронни съобщения за изграждане на континентална мрежа).
България приветства усилията на Европейската комисия за постигане на целите, свързани с посочените актове, но счита, че част от техните разпоредби биха създали значителна финансова тежест за съответните държави-членки. Също така, България би подкрепила по-добра гъвкавост относно прилагането на предлаганите мерки съобразно спецификите на отделните държави-членки.
Одобрен бе и проектът на позиция на България за заседанието на Съвета на ЕС по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси, което ще се проведе на 9 и 10 декември в Брюксел. Ще бъдат обсъдени два проекта на законодателни актове с цел постигане на общ подход. Дискусията по предложението за директива за осигуряване на изпълнението на Директива 96/71/ЕО относно командироването на работници в рамките на предоставянето на услуги ще се съсредоточи върху текстовете относно националните мерки за контрол и солидарната отговорност, по които Съветът не постигна общ подход през октомври в Люксембург. България счита за приемливи компромисните предложения на Председателството за отворен списък и разумни мерки за контрол, които отговарят на позицията на българската страна.
България ще подкрепи предложението за решение относно подобряване на координацията между Обществените служби по заетостта (ОСЗ). Очаква се положително въздействие от приложението на решението, тъй като инициативите, осъществявани в рамките на мрежата, следва да подобрят ефективността на ОСЗ и да дадат възможност за по-ефективно изразходване на обществените средства.
Предвижда се приемане на Препоръка на Съвета относно ефективни мерки за интегриране на ромите в държавите-членки и Заключения на Съвета относно ефективността на институционалните механизми за напредък на жените и равенство между половете. България подкрепя предложението за Препоръка на Съвета, тъй като счита, че предоставените насоки ще подпомогнат и повишат ефективността на мерките за интегриране на ромите, заложени в Националната стратегия на България за интегриране на ромите 2012-2020. Заключенията на Съвета също ще бъдат подкрепени от българската страна с оглед на това, че политиките за равенство между половете се нуждаят от силни и устойчиви механизми за разработване, прилагане и мониторинг, за да се гарантира, че равенството между половете остава приоритет в политическия дневен ред.
В част „Здравеопазване“ ще бъде представен доклад за напредъка относно предложенията за регламент за медицинските изделия и за ин витро диагностичните медицински изделия. Министрите, отговорни за здравеопазването, ще приемат проект на Заключения „Процес на обмисляне на съвременни, реагиращи и устойчиви здравни системи“.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.