Общините ще събират до 2% над ДОД

14 септември 2015 10:45   2 коментара   3280 прочита
Изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова приветства идеята на МФ. Сн.: БГНЕС
Изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова приветства идеята на МФ. Сн.: БГНЕС


Изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова приветства идеята на МФ. Сн.: БГНЕС

Общините ще могат да облагат с данък доходите на жителите си. Ставката ще е от 0 до 2% и ще бъде горница над събираните от държавата 10%.

Това предвижда проект на Министерството на финансите за промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, с които се изменя й Законът за данъците върху доходите на физическите лица, съобщава в. "Труд".

Това е лека промяна спрямо предишната идея, която предвиждаше държавата да свали тежестта на 9 процента, а всеки Общински съвет да има право да наложи над това от 1 до 3 на сто, които да остават в общините. В най-лошия случай данъчната тежест ще нарасне до максимум 12%.

От сдружението на общините бяха предложили също те да получават по 1 лв. на всеки декар земеделска земя в общината.

Всяка година до 31 октомври общинските съвети ще определят размера на данъка за следващата година. При липса на решение ще се прилага нулева ставка.

Постъпленията от налога ще влизат в общинските бюджети. Разширяването на приходната база на общините ще създаде възможност за повишаване на ефективността, по-пълно съобразяване с местните потребности и предоставяне на повече и по-качествени услуги на населението, твърди финансовото министерство.

Според неговите експерти новият приходоизточник ще повиши отговорността на местните власти за по-ефективно и ефикасно изразходване на средствата при спазване на засилена финансова дисциплина.

“Законопроектът е положителна крачка, въпреки че нашата идея беше държавата да намали събираната от нея ставка, за да не се увеличава данъчното бреме”, коментира изп. директор на Сдружението на общините Гинка Чавдарова. Според нея сега местните власти не получават никакви приходи от развитието на икономиката и създаването на работни места. Общинските съвети ще преценяват размера й в съответствие с доходите на хората, добави тя.

“Винаги съм подкрепяла реалната децентрализация и възможността част от данъците, които се плащат на териториите на общините, макар и малка, да бъде връщана в общините. Какъв ще бъде методът тепърва предстои много да се обсъжда”, коментира столичният кмет Йорданка Фандъкова.

Варненският градоначалник Иван Портних обяви, че промяната дава възможност за гъвкавост на общините, но подчерта, че е поел ангажимент да не повишава данъците през 2016 г.

“Всичко е въпрос на разчети и на това как се харчат средствата. Видя се, че има резерви”, каза Портних.

източник: dnes.dir.bg

2 коментара
14 Септември 2015 15:12 | електората
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

Мръснициииии, започна се с увеличение на данъците, вече едва кретаме и с бизнеса си, и с живота си въобще заради ужасно високите цени на тока, на водата, на телефоните, на храните... на съществуващите данъци. Това е напълно срутена държава !!


15 Септември 2015 13:39 | .
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Ами дааааа! През "омразния тоталитарен социализъм" имаше такъв данък. Той се наричаше "самооблагане" и мисля, че бе 2% или 0, 2%. Жалко, че не съм запазила фиш за заплатата си от онова време. Но сега много повече се краде в общините, и е "крайно наложително" да има такъв данък. Така и сивата икономика ще потъмнее още повече, вместо да осветлява!
На това му се казва:умни български макро и микро икономисти. Браво, машала, аферим!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар