Обама настъпва към целта военен удар срещу Сирия

09 септември 2013 11:00   2 коментара   6409 прочита
Авторитетът на президента на САЩ Барак Обама е поставен на карта. Сн.: EPA/БГНЕС
Авторитетът на президента на САЩ Барак Обама е поставен на карта. Сн.: EPA/БГНЕС


Авторитетът на президента на САЩ Барак Обама е поставен на карта. Сн.: EPA/БГНЕС

Американският президент Барак Обама започва тази седмица усилено настъпление към целта да спечели подкрепа от Конгреса за ограничен ракетен удар срещу Сирия.

"Вашингтон пост" обаче пише, че дори някои от най-големите поддръжници сред конгресмените на идеята за военни действия са песимистични за изгледите за успех на Белия дом, предаде БТА.

Обама планира да се срещне със сенатори, да защити пред американците идеята за атака срещу Сирия в телевизионни интервюта и да направи обръщение към нацията, в което да настоява, че ако сирийският президент Башар Асад не бъде наказан за предполагаемото използване на химически оръжия, това би окуражило режима в Дамаск и неговите съюзници Хизбула и Иран.

Обама е изправен пред най-рисковия момент от своето президентство, а през последните дни задачата му започва да изглежда още по-трудно постижима, отбелязва британският в. "Индипендънт".

Конгресмените се завръщат днес във Вашингтон, след като до голяма степен бяха подложени на обсада от своите избиратели да гласуват против предложението на президента за атака срещу Сирия.

Получаването на подкрепа от Сената изглежда трудно; изгледите за одобрение в Камарата на представителите са може би още по-малки, при положение че над 200 членове вече показват, че не са съгласни с идеята, изтъква изданието.

Това, което ще се случи в Конгреса в следващите дни, може да определи дали ще бъде нанесен ракетен удар срещу Сирия и да оформи наследството на Обама, чийто авторитет - както в САЩ, така и в чужбина, е поставен на карта.

На теория президентът може да пренебрегне евентуално гласуване в Конгреса против предложението му за нападение срещу Сирия и въпреки всичко да разпореди военни действия. Това обаче почти със сигурност би накарало консерватори и членове на движението "Чаено парти" сред републиканците да предприемат опити за импийчмънт, коментира вестникът.

В същото време Башар Асад отправи предупреждение за ответен удар в случай на американска атака, пише британският в. "Файненшъл таймс". Сирийският президент влезе в пряка битка с Обама за спечелване на сърцата и умовете на американците, след като в интервю за телевизия Си Би Ес отрече да е използвал химически оръжия срещу своя народ.

Дипломация за и срещу война

Държавният секретар на САЩ Джон Кери се зае с усилена дейност като част от стремежа на правителството да спечели подкрепа от Конгреса за военни действия срещу Сирия. Той е в Лондон за среща с британския министър на външните работи Уилям Хейг, с когото ще обсъдят ситуацията около Сирия.

Кери вече заяви във Франция, че прогнозите за силна съпротива в Конгреса срещу военния удар са "преждевременни и не особено точни", тъй като според него повечето конгресмени още на са решили как да гласуват. По думите му новите видеоматериали, публикувани от американското правителство, съдържащи доказателства, че силите на Асад са извършили химическа атака край Дамаск, имат за цел да помогнат за убеждаването на тези, които още на са решили дали да подкрепят идеята за удар срещу Сирия.

Той отново защити тезата, че използването на химически оръжия не може да остане ненаказано, отбелязва изданието.

Срещата на Кери с арабски министри, включително на Саудитска Арабия, Египет, Катар и Обединените арабски емирства, се състоя след разговори в Литва с европейските външни министри, които обвиниха Асад за химическата атака, но отказаха да подкрепят военни действия, имайки предвид отрицателното отношение на голяма част от обществеността към евентуално нападение срещу Сирия, пише британският в. "Гардиън".

Германският канцлер Ангела Меркел оглави призивите за предпазливост по въпроса за Сирия, а на форума на Г-20 миналата седмица в Русия само 12 от държавите от групата подкрепиха позицията на САЩ за военен удар, изтъква изданието.

Китай призова САЩ да действат с крайна предпазливост по отношение на Сирия и отново да обсъдят въпроса в Обединените нации. призивът идва, след като Вашингтон заяви, че не търси одобрението на Съвета за сигурност за военна акция. Китайският външен министър Ван И заяви след среща с Джон Кери, че заинтересуваните страни трябва "да помислят два пъти", преди да действат, и да проявят "крайна предпазливост".

източник: dnes.dir.bg

2 коментара
09 Септември 2013 12:07 | НЕ
Оценка:
12
 (
14
 гласа)

БЪЛГАРИЯ НЕ ТРЯБВА ДА СЕ НАМЕСВА.


09 Септември 2013 20:43 | сирма войвода
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

ОБАМА ВИЕ ВЪВ ВИЕТНАМ КАКСВО ПРЪСКАХТЕ- С РОЗОВА И СВЕТЕНА ВОДА !!!!! ОТ ВАС СЕ УЧАТ !!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар