Недоволство в Гърция: Извършен бе "германски преврат"

Алексис Ципрас е критикуван от съпартийци за "капитулация" пред германските искания за икономии. Гърция е работила по план за паралелна валута.
Гръцкият парламент ще гласува законопроекта, изискван като условие за нова финансова помощ от Европейския стабилизационен фонд, въпреки различното мнение на някои депутати от управляващата партия, заяви министърът на вътрешните работи Никос Вуцис, цитиран от Ройтерс и БТА.
Парламентарната група на СИРИЗА решава дали да подкрепи споразумението с кредиторите. Очакват се оставки, както на министри от кабинета, така и напускане на депутати, несъгласни с реформите, предаде БНР.
Партийният устав на СИРИЗА не позволява само напускане на парламентарната група, а и на парламента.
Решаваща е позицията на "Независими гърци", които са в управляващата коалиция. Лидерът на партията - министърът на отбраната Панос Каменос, заяви, че споразумението с кредиторите е "германски преврат" и партията не иска да има нищо общо с него:
"Вчера, премиерът на страната бе изправен пред преврат, воден от Германия и други страни като Холандия, Финландия и Балтийските републики, преврат, който стигна до точката на изнудване на гръцкия премиер с колапса на банките и пълното конфискуване на депозити".
Гръцкият министър на производственото преструктуриране, околната среда и енергетиката Панайотис Лафазанис определи като "неприемливо" споразумението с кредиторите и настоя то да бъде оттеглено в последния момент преди парламентът да е гласувал окончателните решения, твърдейки, че "Гърция има алтернативно решение на проблема", съобщава гръцкият сайт нюз.ин.
"Не си заслужава с това споразумение да се нагърби една радикална партия, като СИРИЗА, и едно борбено правителство, обещало премахване на меморандумите и на икономиите", посочи Лафазанис, представител на фракцията "Лява платформа" в партията СИРИЗА..
"Така наречените партньори и преди всичко германците се отнесоха към страната ни като към колония и като "брутални изнудвачи" и "финансови убийци".
С това споразумение на практика ще бъде анулиран мандатът, даден от народа, и гордо казаното от него "не" на референдума...Дилемата на кредиторите - капиталуция или катастрофа е нереална и убийствена", посочи той.
"Гардиън" цитира бившия финансов министър Янис Варуфакис (сега депутат) да казва, че постигнатото в Брюксел споразумение за спасителен план за Гърция е нов Версайски договор и държавен преврат, който използва банки вместо танкове.
Това според него ще даде на крайнодясната партия "Златна зора" силен импулс и ще я постави начело на движението против строгите икономии.
Варуфакис разкри, че в неговото министерство се е работело по план за излизане на страната от еврозоната и за въвеждане на паралелна валута, предадоха гръцки медии.
Част от гърците също мислят по този начин: "Това е катастрофално споразумение, но го очаквах, защото в рамките на еврозоната нямаше друг начин. Те са гангстери, те са финансови убийци. Нямаше друг изход", заяви пред репортери гръцки гражданин.
Шойбле передложил емисия на разписки
Германският финансов министър Волфганг Шойбле е предложил в дискусии с останалите негови колеги от еврозоната идея, според която Гърция може да се наложи да емитира т.нар. "разписки за дълг" (IOUs) като средство за временно финансиране, съобщава немският вестник Handelsblatt, цитирайки участниците в дискусиите, предаде БНР.
Шойбле е предложил Атина да използва емитирането на държавни книжа от типа IOUs ("I OWE YOU" - "ИМАМ ДЪЛГ КЪМ ТЕБ"), за да обслужва някои от вътрешните си задължения, пише германският вестник.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.