Напрежението в "черен" Балтимор стихва, но не и гневът

30 април 2015 11:00   3553 прочита
Протест в Манхатън срещу полицейското насилие в Балтимор след смъртта на Фреди Грей. Сн.: EPA/БГНЕС
Протест в Манхатън срещу полицейското насилие в Балтимор след смъртта на Фреди Грей. Сн.: EPA/БГНЕС


Протест в Манхатън срещу полицейското насилие в Балтимор след смъртта на Фреди Грей. Сн.: EPA/БГНЕС

В Балтимор, Ню Йорк , Бостън и други американски градове се състояха протестни шествия срещу полицейското насилие.

Това са поредните демонстрации, предизвикани от прекомерната и неоправдана употреба на сила от полицията, станала причина за смъртта на невъоръжени чернокожи, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

Последният случай е смъртта на 25-годишния Фреди Грей, починал след травма на врата, причинена при задържането му на 12 април. В деня на погребението му демонстрациите в Балтимор прераснаха в насилие. Въведен бе полицейски час, в града пристигнаха подкрепления от Националната гвардия. Миналата нощ за нарушаване на полицейския час бяха задържани 35 души, съобщиха осведомителните агенции.

В Ню Йорк полицията арестува първоначално трима души, след като стотици протестиращи се събраха на Юниън скуеър и някои от тях се опитаха да минат през загражденията и да тръгнат по улицата, спирайки движението.

Демонстранти се събраха и на Таймс скуеър и тръгнаха на север, блокирайки движението по Седмо авеню.

Говорител на полицията съобщи, че в Ню Йорк са били арестувани повече от 60 души.

В Бостън, Вашингтон и Минеаполис демонстрациите бяха по-малобройни. Протестът в Балтимор мина без инциденти.

Демонстрантите скандираха "Те не могат да спрат, те няма да спрат, пратете ченгетата убийци в затвора!".

Очаква се в петък полицията да предаде на прокуратурата изводите от вътрешното си разследване на обстоятелствата около смъртта на Грей, но тази информация няма да бъде оповестена публично.

Аргументът е, че предстои прокуратурата да реши дали ще повдигне обвинения. Министерството на правосъдието води отделно разследване дали е имало нарушаване на гражданските права.

След ожесточените сблъсъци от преди няколко дни в Балтимор вчера там положението бе спокойно, подновиха работа училищата и магазините, по улиците патрулират полицаи и войници от Националната гвардия.

Протестите стихват, но не и гневът на чернокожите

Статия, поместена в рубриката за мнения на в. "Ню Йорк таймс", задава въпроса защо демонстрантите разрушават собствените си квартали и подпалват собствено собствено бъдеще.

Въпросът изглежда безпомощен, понякога циничен, но е точният въпрос. Защото истината е също толкова грозна, колкото фактите, които предизвикват размириците.

Без хвърлена тухла или подпалена сграда, ние трудно се изправяме срещу безнадеждното бъдеще, което очаква тези млади хора. Безработицата там, където живееше Грей, надхвърля 50 процента, 49,3 на сто е делът на гимназистите, които не посещават училище, а средната продължителност на живота е 68,8 години.

Тези статистики са малка част от радикалното неравенство, което обхваща бедния Балтимор.

Не е учудващо, че "черен" Балтимор избухна в социална ярост. Както казваше Мартин Лутър Кинг след безредиците в град Уотс преди 50 години, "бунтът е езикът на този, който не бива чут". А съдейки по събитията в Балтимор, нечутите хора са хиляди, заключава статията в "Ню Йорк таймс".

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар