Наказателни постановления на обща стойност 184 700 лв. са издадени от въвеждането на забраната за тютюнопушене

392 наказателни постановления на обща стойност 184 700 лв. са издадени от въвеждането на забраната за тютюнопушене на закрити обществени места до края на годината, съобщиха от Министерството на здравеопазването.
Забраната за пушене на закрити обществени места влезе в сила от 1 юни миналата година.
За периода регионалните здравни инспекции (РЗИ) са извършили общо 128 698 дневни и нощни проверки на 123 316 обекта в цялата страна, както в работни, така и в почивни дни. Издадени са 1698 предписания и са съставени 511 акта за констатирани нарушения.
Само през декември инспекторите в страната са извършили 11 960 проверки, при които са издадени 33 предписания и са съставени 113 акта за констатирани нарушения. Наказателните постановления са 148 като общата им стойност е 80 400 лв.
За седемте месеца от влизането в сила на забраната инспекторите в цялата страна са проверили 22 088 обекта за хранене и развлечение, 11 987 детски и учебни заведения, 28 701 лечебни и здравни заведения.
Проверени са 34 315 други закрити обекти с обществено предназначение - железопътни гари, автогари, банки, застрахователни дружества, административни сгради, ресторанти, автогари, обществени тоалетни, складове, театри и кино салони, СПА центрове, хотели и мотели, магазини, игрални зали, бръснарски, фризьорски и козметични салони, фитнес зали, детски ясли и градини и прилежащите територии към тях, плувни басейни, музикални школи, центрове за временно настаняване, транспортни средства, центрове за стари хора, общежития, интернет зали, офиси и др.
Инспектирани са 2 308 открити обществени места - прилежащи терени и тротоари на ОДЗ и ЦДГ, площадки за игра, спортни обекти – по време на спортни и културни прояви.
Преобладаващата част от наложените актове са наложени на заведения за обществено хранене и развлечения - кафе-барове, кафе-аперитиви, барове, ресторанти, игрални зали, казина.
Здравните инспектори са съставили актове и за тютюнопушене на работни места.
Контролните органи са издавали предписания основно на заведения за обществено хранене и обекти за търговия с храни с цел да предприемат задължителни организационни мерки за стриктно спазване на пълната забрана за тютюнопушене. За проверка на изпълнението на дадените предписания в много от тях са извършвани допълнителни проверки и там където е установено неизпълнение, са налагани парични санкции.
Министерство на здравеопазването и неговите регионални структури ще продължат стриктно да следят за спазването на забраните, разписани в Закона за здравето и ще прилагат разпоредбите с цялата им строгост. Предвижда се също да бъде засилено участието на неправителствени организации, които ще имат представители в проверяващите екипи.
Забраната за пушене предизвика остри протести на ресторантьори и хотелиери, беше внесено предложение за частичната й отмяна, но парламента го отхвърли в края на миналата година.
От 300 до 500 лева е глобата за пушене на забранени места, предвижда Закона за здравето. За второ нарушение глобата скача на между 500 и 1000 лева. За едноличен търговец, който не спази забраните, санкцията е съответно между 1000 и 1500 лева за първо и от 1500 до 3000 лева за второ нарушение. Юридическите лица, които не се съобразят с разпоредбите, са заплашени с глоби между 3000 и 5000 лева, а за второ нарушение - до 10 000 лева.
източник: dnes.dir.bg
тя неможе да е държава. Контролни органи в Гоце Делчев няма, да надникне вечер в така нареченото заведение Бандерароса/ Културният дом/ да видите какво прави младежта тютюнопушенето е разрешено. Тютюневият дим души 14- 16 годишните деца гарнирано с алкохол. ВЕЧЕРНИЯТ ЧАС КАТО УЧЕНИЦИ НЕ СЕ СПАЗВА. Собственика има една цел бърза печалба и трупане на богатства. Елате и вижте!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.