Наетите в България били 2.2 милиона, а работещите извън страната - 2.5 милиона

Държавата ще се опита да убеди млади хора да се върнат.
"Като човек много пътувал и живял в много държави - и азиатски, и европейски, и в Щатите, мисля, че в крайна сметка човек трябва да се върне в държавата си, за да даде своя принос", каза в интервю за "Стандарт" новият директор на Българската агенция за инвестиции (БАИ) Светослав Младенов.
Държавата трябва да направи това усилие, защото при тази ниска раждаемост българите, наети в България - 2,2 млн., вече са по-малко от тези, които работят навън - 2,5 млн., изчисли директорът на БАИ.
"Наскоро чух един студент да казва, че да отидеш в чужбина за да се изучиш и да поработиш малко, е модерната казарма за младите. Така се възмъжава. И наистина е така", допълни той.
В началото на февруари започва кампания за привличане на българите от чужбина. Тя ще се проведе в 13 града от 11 държави, в които има сериозна концентрация на наши сънародници, заяви Младенов. Наши експерти ще ги запознаят с програми за реализация в България. Ще ги информират за перспективните сектори и нивата на заплащане, разкрива директорът на БАИ.
Българите в чужбина ще бъдат запознати с възможностите на оперативните програми за стартиране на бизнес, за стажове в държавните институции, насърчителните мерки на Агенцията по заетостта специално към младежите.
"Желанието ни е да ги убедим, че след като придобият специалност и поработят в съответните държави, да не се колебаят да се върнат и да започнат някаква дейност - било то предприемаческа, било към клон на фирмата, в която до момента са работили, било при български инвеститор", обясни Младенов.
По въпроса за "по-високото заплащане" той смята, че има доста заможни българи, които не искат да се върнат в страната - заради законодателството, например.
Българите са интелигентни и може добре да преценят възможностите, които им се дават в родината.
Не винаги заплащането е решаващо, ще показваме и лични примери, каза Светослав Младенов.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.