Над 300 загинали след труса в Афганистан и Пакистан

Повече от 300 души са загинали в Афганистан и Пакистан при земетресението със сила 7,5 по Рихтер, разтърсило Южна Азия. Ранените при труса са стотици.
Броят на жертвите може да нарасне през следващите дни и не е точен, тъй като комуникациите в по-голямата част от района на земетресението са прекъснати.
Спасителни екипи продължават да издирват оцелели след тежкоjf земетресение, което причини сериозни щети в Пакистан и Афганистан, предаде БГНЕС.
В същото време се увеличава и броят на жертвите, който вече са повече от 300 души.
Очаква се броят на починалите да нарасне с достигането до отдалечени зони в региона, които бяха отцепени след труса, предизвикал свлачища и лавини на много места.
В спасителните операции се включи и пакистанската армия, която осигурява транспорт на палатки, хранителни и медицински продукти до засегнатите места. Индия също заяви, че е готова да окаже помощ.
За сега Пакистан понесе най-много щети от труса. Загиналите там са 228 души, а ранените 1600 души, съобщиха от местните власти за борба с бедствията и катастрофите.
В Афганистан починалите са най-малко 76 души, а стотици други са ранени. Засегнати са и повече от 4000 домове.
Проблем при провеждането на спасителни операции е, че голяма част от афганистанската провинция Бадакшан, където е и епицентърът на труса, както и други засегнати територии, са контролирани от талибаните.
Центърът на земетресението се намира в близост до град Джурм в североизточен Афганистан, на 250 км. от столицата Кабул и е бил на дълбочина от 213,5 км. Освен Пакистан и Афганистан трусът е бил усетен и в Индия, Таджикистан, Киргизстан и Узбекистан.
В Делхи, на близо 1000 км. от епицентъра, метрото прекъсна работа за известно време вследствие на труса.
На 8 октомври 2005 г. в Пакистан земетресение с магнитуд 7,6 и епицентър на стотина километра от този на днешния трус, отне живота на над 75 хил. души.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.