Мнозинството в парламента реши предизборната кампания да се води само на български език



Според ПАСЕ, когато участва електоратът, не трябва да се забранява ползването на майчиния език, заяви Юнал Лютфи. Сн.: Bulphoto
При гласуването на второ четене на Изборния кодекс беше отхвърлено предложението на ДПС, при необходимост и ако се осигури превод, на предизборни събрания и митинги да може да се ползват и други езици.
„Гласувахте против резолюция на ПАСЕ. Госпожо председател на Народното събрание, от днес не обвинявайте двама достойни народни представители, които са гласували мониторинга върху България да остане, защото основната причина е вашият глас против. От днес няма да искате да ви обясняваме защо говорим за изкривена демокрация”, обърна се възмутен към Цецка Цачева лидерът на ДПС Лютви Местан и добави, че полицейското мислене е в съюз с „Атака” срещу Европа, предаде "Фокус".
На 23 януари ПАСЕ прие резолюция, според която пост-мониторинговият диалог с българските власти по реформата в съдебната власт, свободата на медиите и прозрачността на собствеността им, както и изборното законодателство, ще продължи. Тогава Искра Фидосова от ГЕРБ заяви, че това е "активна работа срещу интересите на държавата", като вина за това носят депутатите от БСП и ДПС Янаки Стоилов и Юнал Лютфи, които са гласували срещу отпадането на мониторинга.
Днес Местан настоя за прегласуване на предложението, но и след повторния вот мнозинството го отхвърли. Гласуваха общо 119 депутати, от които 21 бяха „за”, 92 - „против”, а 6 се въздържаха.
„В последната сесия на ПАСЕ в резолюцията е цитирано, че при необходимост и когато участва електоратът, не трябва да се забранява ползването на майчиния език в предизборната кампания”, каза Лютфи по време на обсъждането. Той призова колегите си да бъдат европейци и попита депутатите от „Атака” от какво се страхуват.
Проф. Станислав Станилов от "Атака" заяви, че е абсурдно изказването на депутати от ДПС, че „като признаем турцизацията на българското общество, ще станем европейци”.
„Всички препоръки на ОССЕ, които противоречат на българските национални интереси, са невалидни”, заяви той.
„Ако има нещо, с което 41-ото НС ще остане запомнено в негативен план, е, че „Атака” участва две години и половина в управлението на страната”, отвърна Четин Казак от ДПС.
Колегата му Алиосман Имамов пък добави: „Опитайте се да се абстрахирате от това, че става дума само за турски и тогава ще видите колко е абсурдна забраната кампанията да се води на друг език освен на български. Не давайте за пример люлката на демокрацията – САЩ, където на никой не му е минавало през ума да казва на какъв език да се води предизборната кампания – на марсиански или на патагонски”.
Независимият депутат Кирил Гумнеров, който преди време напусан "Атака", коментира, че от ДПС искат да се европейци, но ДПС не е европейска партия. „Вие требва да се определите каква партия сте – българска или небългарска. Това, че вашия електорат не знае български език, си е ваша работа”, заяви той. Юнал Лютфи отговори, че изказването на Гумнеров е абсурдно. „ДПС не само, че е европейска партия, а тя е легитимирана партия с членството си в АЛДЕ. Ние от ДПС знаем по най-малко три-четири език. Ние можем да изнесем нашите тези от тази трибуна на френски и на английски и вие няма какво да кажете. Нашият електорат знае перфектно български”, категоричен бе той.
Да бъде ли платена агитацията
Мнозинството отхвърли и друго предложение на опозицията - за безплатно участие на партии в диспутите по обществените медии. Мая Манолова от БСП предложи да има възможност за участие в три безплатни диспута за политически формации, които не получават държавна субсидия.
"Препоръката на ОССЕ е да бъде предоставено безплатно ефирно време за тези, които не могат да си платят", мотивира се тя.
Депутате спориха и за това дали предизборните агитации да са обозначени в медиите като платени. Михаил Михайлов от Синята коалиция предложи всеки предизборен материал да бъде обозначен с надпис или съобщение „платено съдържание”. Манолова подкрепи предложението. „Трябва ясно да се обозначи къде става дума за предизборна агитация и къде за новина”, обясни тя.
Четин Казак от ДПС пък заяви: „Сега ще видите как в предизборната кампания от осведомителните бюлетини на медиите ще има едни първи копки, рязане на ленти и това ще бъде в рамките на дейността на съответните политици”.
На това Димитър Лазаров от ГЕРБ отвърна, че лидерът на левицата Сергей Станишев си е „лъскал имиджа” с европейски пари.
Последва коментар обаче не от БСП, а от независимия Георги Терзийски: „И в момента има един министър от вашето управление, който с европейски пари си лъска имиджа”.
източник: dnes.dir.bg
ТАКИВА УЧЕНИ КАТО АЛИОСМАН КЪДЕТО БКП ИМ ДАДЕ ОБРАЗОВАНИЕ БЕЗ ПРИЕМНИ ИЗПИТЕ В УЧЕБНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ СЕГА СЕ ОТПЛАЩАТ ЗА ТОВА.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.