Министрите от еврозоната не се споразумяха за Гърция

Финансовите министри от еврозоната не успяха да се споразумеят дали да отпуснат нов спасителен заем на Гърция в замяна на реформите, които Атина обещава.
Нова среща на министрите е насрочена за днес по обед, съобщи ДПА, цитирана от БТА.
Преди срещата няколко министри изразиха скептицизъм, че Гърция ще изпълни обещаните реформи. Продължаващите вече няколко месеца напрегнати преговори с Атина по спасителния план сериозно нарушиха доверието между двете страни.
Финансовите министри на 19-те членки на еврозоната приключиха заседанието си малко преди 1 часа българско време и ще се срещнат отново днес в 12 часа.
"На срещата бяха обсъдени проблемът с доверието и разбира се финансовите въпроси. Разговорите бяха интензивни, но вървят трудно", каза председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум.
Днешният ден е обявен за краен срок, а следобед лидерите на страните членки на ЕС ще се срещнат, за да определят бъдещия курс по гръцкия въпрос.
Отново се появиха страхове, че страната може да бъде оставена да банкрутира и да изпадне от еврозоната.
Излизането на Гърция от единния валутен блок, по-известно като "Грекзит", дълго време бе тема табу, но германски вестник съобщи, че този вариант официално е бил повдигнат от германския финансов министър Волфганг Шойбле.
Той е споделил с други страни от еврозоната документ, в който се защитава позицията, че планът за реформи на Гърция е неадекватен и опциите са или Атина да си подобри предложенията, или да напусне еврозоната за най-малко пет години, съобщи в."Франкфуртер алгемайне цайтунг". Предложението е било съгласувано с германския канцлер Ангела Меркел.
Министрите ще разполагат днес само с няколко часа да постигнат споразумение, за да могат да дадат конструктивни предложения на лидерите на 19-те страни членки на еврозоната, които ще се срещнат този следобед.
В Атина смятат, че има страни, които са против споразумението с Гърция
Редица страни са против сключването на споразумение между кредиторите и Гърция, като техните причини не са свързани с програмата за реформи на Атина, стобщиха местни медии, цитирани от РИА Новости и Агенция "Фокус".
Дипломатическият източник на гръцките средства за масова информация не е назовал страните, които са срещу споразумението, но те смятат, че положително към него се отнасят Франция, Италия, Кипър и Европейската комисия, а отрицателно – Германия, Финландия, Холандия, Литва, Словакия, Словения и Естония.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.