Меркел стана жертва на кибер атака

Вирусът Regin има връзка с британските и американските разузнавателни агенции, съобщава "Дойче веле". Вирусът за комплексно шпиониране е пристигнал чрез USB памет, поставена в работния компютър на ръководителя на кабинета в Министерството на европейската политика, където е засечен от софтуер, сканиращ за вируси, пише още "Билд", цитиран от 24 часа.
Според изданието член от екипа, който работи близо до канцлера Меркел, е написал чернова на реч на нейния компютър. Меркел е взела със себе си черновата на речта на USB памет у дома си и работила върху нея на личния си лаптоп. По-късно тя запазила документа с речта пак на същата преносима памет, за да я използва на работния си лаптоп. Антивирусна програма засякла, че USB паметта е заразена с шпионския софтуер Rеgin. Проверки на останалите лаптопи на високопоставени лица в германското правителство показали, че няма други заразени устройства.
Компанията за кибер сигурност Symantec първа предупреди за сложния компютърен вирус в края на ноември. Според компанията вирусът може да прави снимки на екрана на компютъра, да контролира курсора на мишката, да краде пароли, да наблюдава трафика на данни и да възстановява изтрити данни.
Според американския новинарски сайт The Intercept, създаден от сътрудника на Едуард Сноудън Глен Грийнуолд , Regin има за цел да краде информация от правителства, компании и изследователски институции. Според сайта британската шпионска агенция GCHQ и американската агенция за национална сигурност имат участие в разработката на злонамерения софтуер.
По-късно обаче от германското правителство отрекоха информацията, че лаптоп на сътрудник на Меркел е бил заразен с опасния вирус, съобщи Russia Today.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.