Меглена Кунева: Модернизацията и просперитетът на България винаги са идвали от посока Европа

30 ноември 2009 00:20   4113 прочита
Меглена Кунева
Меглена Кунева


Меглена Кунева

Ако не използваме успеха на ЕС, ще останем аутисти, предупреждава досегашният ни еврокомисар. Финансирането на АЕЦ Козлодуй е един от добрите примери за приемственост в работата между три правителства, счита тя

Финансирането на АЕЦ Козлодуй е причината досегашният ни еврокомисар Меглена Кунева да остане на поста си, въпреки че беше избрана за депутат в ЕП на изборите през юни, заяви самата тя пред агенция „Фокус“. Тези 300 милиона евро са една от причините да довърша мандата си като комисар, заяви тя. Когато през 2005 г. се разглеждаше финансовата рамка 2007-2013, ние не бяхме членове на Съюза, а само наблюдатели. Направихме политически совалки и получихме обещание, че пари за България ще се намерят след 2009 г. Дотогава имахме гарантирани компенсации, обясни Кунева.

Междувременно започна кризата, никой не искаше да се „отваря“ бюджетът, 2009 изтичаше и можехме да си останем само с добрите намерения. Предимството ми е, че знам всяка стъпка и можех да припомня дадена дума, работих активно с моите колеги -Z комисарите по енергетика и бюджет, за да намерим решение, каза още Кунева, като подчерта, че това в никакъв случай не е само нейно усилие. Българските правителства бяха много активни в рамките на Съвета, а нашите евродепутати -Z в защитаване на решението в Европейския парламент, посочи тя. Според нея финансирането на АЕЦ Козлодуй е един от добрите примери за приемственост в работата между три правителства.

Меглена Кунева посъветва всеки българин, всяко българско правителство, депутатите, да продължат да четат Договора за присъединяване на България в ЕС. Да използват възможностите, дадени ни от преходните периоди, а не да се сещаме за тях, когато те изтичат и сме изпуснали възможността да станем по-конкурентни, каза досегашният еврокомисар.

За да докажем с какво, кога и как се променяме, ни трябват национални индикатори. При това -Z широко обсъдени и консенсусно приети, смята Кунева. Българският политически елит вече е европейски политически елит по дефиниция. Нашите министри чрез участието си в Съвета на министрите на ЕС участват в абсолютно всяко решение, което се взема. Със страдателния залог „искат ни, дават ни, спират ни, пускат ни“ приключи. Ние сме на мястото, което сме, според това колко можем, коментира тя.

Кунева постави въпроса дали има оценка на стратегиите и на десетките доклади на неправителствени организации, колко от препоръките са доведени докрай, какви мерки са взети. Пилеем знание за управлението, което може да ни даде отговор на толкова важния въпрос -Z дали и кога управлението отговаря на нуждите на хората днес и прави ли устойчиви планове за утре, коментира тя.

В годините на прехода България напредна наймного в реформите, където се хармонизирахме с общностното законодателство, с Европа -Z стабилност на банковата система, икономически реформи, услуги и т.н., посочи Кунева. Според нея области като здравеопазване и образование, където няма единен европейски модел, все още търсят успешната формула.

Европейският съюз е средството, с което страните ни постигат целите си и защитават ценностите и принципите си -Z свобода, върховенство на закона, сигурност, напредък. За повечето страни, това са цели, присъщи на обществата им отвътре и отдавна. За други страни -Z като нашата -Z това е стремеж, не напълно постигнат, каза още Кунева. Ако думите „ценност“ и „принцип“ ни звучат общо и отвлечено, означава, че не живеем живота си по европейски. Няма истински силна държава или съюз от държави без независими, зрели, способни да вземат решения хора. И некомпроментирани институции, добави тя.

Според досегашният ни еврокомисар членството в ЕС помага да се сравняваме, да черпим сила от подобрите. Управлението е най-добрият „продукт“ на Европа. Колко от него усвоихме? Ако не използваме успеха на ЕС, ще останем аутисти, коментира Кунева. Хората искаха България да стане член на ЕС и това се случи. Модернизацията и просперитетът на България винаги са идвали от посока Европа, допълва тя.

Приоритетите могат да се сменят -Z сега сигурността минава през енергетика, нови технологии, климатични промени, но целта трябва да присъства. Ако има неотговорени очаквания, ще се породи популизъм, предупреждава Кунева, като допълва, че по време на преговорите не го допуснахме.

В периода на преговори ние се приравнявахме към вече приети и доказани политики на ЕС във всички области. Това са политики, мислени и провеждани дълго време, с мисълта да са еднакво успешни и полезни в 27 държави. Към това искаме да се присъединим ние. Преговорите бяха „найдобър резултат, за най-добро време от този състезател в тази година“, счита Кунева. Месец закъснение, и още щяхме да сме навън. Тази истина българите я знаят. Европейците също, коментира еврокомисарят.

По думите й, нито един от черните сценарии след присъединяването ни към ЕС не се е случил. Нямаше нито шоково покачване на цените, за което „сериозни икономисти“ предупреждаваха, нито обедняване на хората, нито „напаст“ от пенсионери от чужбина, които щяха да източат нашите пенсионни фондове заради големите си пенсии, каза тя.

Според Кунева разпределението на новата Европейска комисия е много добро. Появиха се нови, интересни ресори, ориентирани към бъдещето, като граждански права, климатични промени и дигитална икономика. Впечатли ме, че президентът Барозу определи „Земеделие“ за съседката ни Румъния, една нова страна, както и досегашния словашкия комисар, който стана вицепрезидент, каза още тя.

Привилегия и право на номинирания е да коментира портфолиото си, заяви досегашният ни еврокомисар Меглена Кунева ресора, който получи нейната наследничка Румяна Желева. В петък председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу обяви разпределението на ресорите в новата комисия, като Желева ще отговаря за международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реагиране при кризи.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар