Мариана Банчева: Военната подготовка не е първа грижа на учениците



Предложението на началника на Военната академия Димитър Ангелов да се върне военното обучение в училище свари неподготвено просветното министерство. Вчера Ангелов каза, че експерти дори работят по разработването на учебните програми. Заместник-министърът на образованието Мариана Банчева, обаче, каза че ще се консултира с юристите на ведомството.
“Това нещо е гласувано в последните дни от предишното управление през закона за резерва. Ще проверя как е станало и защо един сектор се опитва да решава собствените си проблеми на гърба на друг”, заяви тя пред “Стандарт”.
“Военната подготовка не е първа грижа на учениците, особено след като имаме професионална армия”, допълни тя. По думите й същото станало преди време, когато през закон за спорта се опитали да предвидят трети час по физкултура, без дори да проверят има ли материална база в училищата за подобно нещо. Самата Банчева била по-скоро поддръжник на кампания за повече часове на класа, но не и за военна подготовка на децата.
Промените бяха приети от правителството на 20 февруари, когато акад. Стефан Воденичаров бе станал образователен министър едва от двайсетина дни. Съгласно Закона за отбраната и Закона за резерва, децата ще получават военна подготовка в девети и десети клас в т. нар. часове на класа. Петте урока на година ще се провеждат от класния ръководител съвместно с военен. Деветокласниците ще се запознават със задълженията на българските граждани по отбраната и оказването на помощ на населението.
В десети клас пък ще бъде представяна историята на въоръжените сили, мисиите им и участието им в операции извън територията на страната. Обучението на студентите пък е доброволно. Средствата за тази подготовка се осигуряват от бюджета на Министерството на отбраната.
източник: blitz.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.