Лесно се преминава тънката граница на контролираното гласоподаване

08 май 2013 13:15   2860 прочита
Антоанета Цонева: 41% от българите вярват, че изборите могат да бъдат фалшифицирани. Сн.: БГНЕС
Антоанета Цонева: 41% от българите вярват, че изборите могат да бъдат фалшифицирани. Сн.: БГНЕС


Антоанета Цонева: 41% от българите вярват, че изборите могат да бъдат фалшифицирани. Сн.: БГНЕС

Сякаш е много трудно гражданите да бъдат убедени, че резултатите ще бъдат отчетени коректно. Скандалите се отразяват най-вече на по-слабите привърженици на партиите.

Това става ясно от мненията на политолози, споделени по БНР.

Не е трудно работниците от дадено предприятие да бъдат убедени, че трябва да гласуват по определен начин, за да запазят работата си, смята Димитър Димитров.

"Критично ниски са равнищата у нас по отношение на това гражданите и участниците в процеса да бъдат убедени, че резултатите от изборите ще бъдат отчетени коректно. На тези избори това ниско доверие достигна безпрецедентни равнища", каза Антоанета Цонева, ръководител на Института за развитие на публичната среда.

41 процента от българите вярват, че изборите могат да бъдат фалшифицирани. При нас всяка кампания избухва заради някакъв скандал и това я подкопава, подчерта Цонева.

Двамата политолози изразиха одобрението си към паралелното преброяване, споразумение за каквото вчера подписаха пет партии.

"Не очаквам, да има пълно съвпадение на числата, но дълбоко се съмнявам, че ще се налага корекция на бюлетините, подадени за дадена партия", коментира Димитров.

Всички секционни протоколи се пазят и могат да бъдат разгледани години след изборите. С новата техника ще трябва да чакаме поне 24 часа за първите резултати и това ще засилва очакванията, че те се фалшифицират, допуска той.

"Да не се отказваме да призоваваме хората да излязат и да гласуват. Много е важно изборът да бъде информиран и той да се осъществи", заключи Антоанета Цонева.

Има ръст на разколебаващите се избиратели. При тези извънредни избори обаче колебанието бе една от тенденциите още от самото начало на предизборната кампанията, заяви социологът от "Алфа рисърч" Геновева Петрова.

Факт е, че скандалите вместо да помагат на избиратели да определят категорично предпочитанията си, разколебават съществен дял от тях. Твърде възможно е да станем свидетели на ниска избирателна активност в сравнение с предишни парламентарни избори, смята Петрова.

Според нея, последните скандали се отразяват най-вече на по-слабите привърженици на партиите. По отношение на твърдите ядра няма промяна.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар