Ледената Тунджа закипя от мъжкото хоро

Стотици калоферци се хванаха на мъжкото хоро в ледените води на река Тунджа. Най-малкият участник Стилиян Николаев изнесе Богоявленския кръст.
По традиция с бавна стъпка, пеейки "Залюбила е Василка" под съпровода на тъпани и гайди, мъжкото хоро нагази в Тунджа минути след 8 часа, съобщиха bTV и БГНЕС. Преди мъжете да влязат във водата се наложи ледът, обхванал реката, да бъде разбит.
Стотици калоферци и гости на града наблюдаваха как поп Тодор хвърли Богоявленския кръст във водата, а белите гълъби полетяха в небето.
Традиционно кръстът бе предаден в ръцете на най-малкия участник в мъжкото хоро. Тази година това е 5-годишният Стилиян Николаев., предаде БНТ.
Момчето влезе в ледените води с мъжкото хоро с вуйчо си за първи път. След като предаде кръста на свещениците и получи тяхната благословия, Стилиян каза, че ще продължи да влиза и през следващите години. Той пожела на съгражданите си да са здрави, а годината да бъде успешна за всички.
Кметът на Калофер Румен Стоянов поздрави калоферци и всички гости от цялата страна. Специално за мъжкото богоявленско хоро в Калофер пристигнаха хора от Варна, Силистра, Велико Търново, Бургас, Стара Загора и от всички населени места от региона.
Стоянов им пожела да продължават да уважават Калофер - градът на Ботев, където от векове се спазват българските традиции, съобщи БТА. За първи път през последните три години нямаше второ мъжко хоро. Това се случи, след като кметът отправи призив към гостите да уважат традицията и да не влизат във водата, преди да се извърши ритуалът. Пак по негова молба първи в ледените води на Тунджа нагазиха калоферци, а след тях и гостите.
Мъжкото хоро в Калофер е единствено по рода си и се играе само в подбалканския град от повече от 100 години. В реката влизат само мъже, които цяла нощ преди това са загрявали с червено вино и домашна ракия. Ритуалът по ваденето на Светия кръст се прави за здраве.
Православната църква отбелязва днес Кръщение Господне или Богоявление - Йордановден, който е третият по значимост християнски празник през годината. Според библейската легенда, на този ден Иисус Христос е покръстен във водите на река Йордан от Йоан Кръстител.
В момента на кръщението небето се отваря и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: "Този е моят възлюбен син, в когото е моето благоволение".
Оттук идва и названието на празника - Богоявление.
Празникът има различни имена в страната - Кръстовден, Водици, Водокръщи.
Според народното поверие, през нощта срещу Богоявление в глуха доба небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае. Вярва се още, че тогава водата спира, пречиства се, след което придобива голяма сила. Затова денят е известен като Водици и Водокръщи.
За здраве всички участват в освещаването на водата, когато след празничната черковна служба, свещеникът хвърля Светия кръст във водата. Млади мъже се хвърлят въпреки студа и ниската температура, и изваждат кръста от водата. Който го извади, бива честит и здрав през цялата година.
Болни се къпят във водата, където е хвърлен кръстът.
Ако хвърленият във водата кръст замръзне, това предвещава здраве и плодородие през годината.
Ако времето е студено и сухо, приема се като знак за плодородна и добра година. Накрая - с китка босилек, свещеникът поръсва хората за здраве.
Имен ден празнуват Йордан, Йорданка, Божидар, Божидара, Данчо, Дана, Боян, Богдан, Богдана.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.