Кунева: Няма да караме хората да доносничат

Изкуствено е да се твърди, че ще караме хората да доносничат, заяви вицепремиерът Меглена Кунева по повод критиките към антикорупционния закон, който НС не прие
При Оруел се говори за репресия на властта върху хората, а сега става дума за контрол на хората върху власт, заяви тя пред БНТ във връзка с възможността за анонимни сигнали за корупция, предвидена в закона.
„Идеята как ние сме разпалвали съседски войни и сме карали хората да доносничат е много изкуствена и абсолютно не вярна”, добави още тя.
По думите на Кунева антикорупционният закон е направен за 10 000 души, но "това са много важни 10 000 души с власт и с достъп до голям ресурс, които определят съдбата на българите".
"ЕС не се интересува от това колко добре работят митниците в България, а от това дали има ефективна борба с корупцията по високите етажи на властта. Ние даваме сигнал към инвеститорите, че нямаме воля да се борим с корупцията по високите етажи и те ще бъдат зависими", каза още тя.
Вицепремиерът коментира и декларацията на посланиците от ЕС, които осъдиха отхвърлянето на закона и заявиха, че това е негативен сигнал. Според нея те честно са заявили, че няма как да получим добра оценка, защото не правим това, което се очаква от нас.
"Не знам защо законът не мина в парламента. Аз отидох във всяка група, отговорих на всички въпроси. Направих 70 страници анализ по отношение на превенция и справяне с корупцията. Не мога да си обясня защо не го подкрепиха", добави лидерът на „Движение България на гражданите“, след като законът бе бламиран дори от ПФ и АБВ.
Според нея в този закон всяка партия е могла да се разпознае и да подкрепи определени части. По думите й обаче проблемът е, че решението е взето в последните минути. Този закон има задача да направи единна силна институция, която да проверява и да контролира, категорична бе Кунева.
Без договорки зад гърба на хората, открит дебат и подготовката на силен закон - това иска тя при подготвянето на втория вариант на закона. Тя не иска да иззема правата на парламентарните групи - да бъдат себе си, да се види кой срещу кого седи, призова Кунева.
Преди дни лично премиерът Бойко Борисов обяви, че законът ще бъде внесен отново след 3 месеца, каквито са изискванията, но с някои редакционни промени.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.