Корнелия Нинова: Предсрочните избори вече са неизбежни

Още акценти:
Левият курс на БСП не е достатъчен, друга е представата на хората за лявото
Има нестабилност в много сфери в държавата
На този етап с АБВ имаме много различия, за да тръгнем по общ път, но в бъдеще това е перспективата
С основание обвиняват, че БСП не е силна опозиция
Със зам.-председателя на парламентарната група на БСП Корнелия Нинова разговаря Лиляна Клисурова
- Г-жо Нинова, правим това интервю в ден, в който парламентът ще е блокиран от национален протест, в организирането на който Цветан Цветанов съзря повторение на сценария от 2013 г. за сваляне на кабинета на ГЕРБ. Има ли БСП пръст в организирането на протеста и това нагнетяване на напрежението сега?
- Не участваме в организацията на този протест. За сценарий не мога да говоря. За да кажеш такова нещо, трябва да имаш информация. Аз нямам. Но в страната има много основания за протести. Здравната реформа е геноцид. Образователната е родоотстъпничество и гарантирано невежество на младите. Съдебната - борба на групи за власт. Социалната среда е бедност, безработица и безпътица.
- След като смятате, че има основания за протести, защо БСП не организира такива?
- По две причини. Първата е у самите нас като възможности. Втората е апатия, разочарование и страх у хората.
- А каква е причината БСП да е беззъба опозиция - да не организира протести и натиск върху кабинета в момент, в който управляващото мнозинство очевидно е разклатено? По много от темите мълчите, не сме чули нито една критика по скандала с учебните програми например. Вече месец не можете да напишете мотивите за вота на недоверие...
- Не съм докрай съгласна с вас. Вот на недоверие ще има. За учебниците ще говорим в петък по време на парламентарния контрол. Задали сме и въпроси към министъра. Но твърдението ви, че не сме достатъчно силна опозиция, има основание. Толкова поводи има за аргументирана алтернатива на това управление. Ние невинаги реагираме бързо и категорично по остри въпроси
Но съществува и втора причина. Тя е субективна и е в приказката “Щом го няма в новините, значи не е станало”. Правим силни неща, но те не се отразяват от медиите. Например при обсъждането на бюджета за 2016 г. три денонощия парламентарната група се бори като юмрук за други политики и в икономиката, и в социалната сфера. Нищо от това не се чу и видя извън пленарната зала.
- А не е ли причината по-скоро в това, че сте заети повече с вътрешнопартийните си проблеми и битки - преброявате се, предстои конгрес, ще си избирате лидер?
- Не. Такава загуба на време и енергия очаквам след около месец, когато започнат конференциите и номинациите. Но в момента това не е причина.
- Тогава може би причината е, че ръководството ви е слабо? Миков като че ли повече се задява с Борисов с шеги и вицове, отколкото да го атакува с ясни тези?
- Имам принципна позиция по тези въпроси - да не ги обсъждам публично през медии. Това не е от липсата на мнение, а по две причини. Първо, нашите членове и симпатизанти не искат ние да даваме публично оценки един за друг. Смятат, че това демотивира и прави слаби тях, хората, които ни подкрепят. Уважавам мнението им. И, второ, посланията, които пращаме към другите извън БСП, които се колебаят кой да изберат. Като видят, че се боричкаме помежду си, смятат, че не можем да решим нашите си проблеми, камо ли техните.
- Казвате, че искате и хора извън БСП да ви подкрепят, но с този ляв курс партията не върви ли в обратната посока - към капсулиране?
- Този ляв курс е приет от конгреса. Времето показва, че не е достатъчен.
Скоро четох изследване, правено сред хора между 28 и 40 г. Хора, на които им отива да са леви, но в момента не са с нас. И дори аз бях изненадана от тяхната представа за лява политика и мерки - зелена енергия, екология, чисти храни от ГМО, модерни начини на комуникация като туитър, фейсбук и т.н., голяма чувствителност към нарушаване на правата им. Това е друг поглед, на който трябва да обърнем внимание.
Лявата идеология има своите непреходни ценности: справедливост, солидарност, социална държава и др. Никога не бива да се отделяме от тези принципи. Но трябва да ги изпълним със съдържание, което отговаря на развиващия се свят
Да ги превърнем в конкретни политики. Справедливост - в правораздаването, в разпределянето на финансите на държавата, справедливи данъци и пенсии. Сега финансите отиват у приближени на тези, които управляват в момента. С нови данъци се товарят по-бедните и средната класа. Или солидарност - липсва чувствителност към слабия и беззащитния. Ето тази година няма 9 млн. лв. за децата с увреждания, а има 2 млрд. лв. за “джобни пари” на премиера.
Управляват ни хора без национална кауза. Да подмениш историческите факти и да отхвърлиш изучаването на апостолите си, е престъпление към бъдещите поколения, отказ от национална идентичност.
Това е теренът на работа на БСП. Ясна идеология, конкретни мерки и последователност. Тази работа можем да я свършим. Имаме силни, грамотни, отдадени на идеите хора, които са патриоти и милеят за държавата. Можем. Просто трябва да го направим. Защото непоследователността в политиката е най-голямата причина за загубата на доверие.
- Ще се кандидатирате ли за лидер на БСП?
- В този момент нямам решение на този въпрос.
- Ще има ли предсрочни избори?
- Вече ми изглеждат неизбежни. Има нестабилност в държавата. Точно обратното на внушенията на премиера, че сме остров на стабилност. Можем да разгледаме тази нестабилност в следните посоки:
1. Политическа - управляващото мнозинство се разкъсва от противоречия. Виждаме непоследователност, сътресения, защото управляват не с принципи, а заради конюнктурен интерес.
2. Финансова - има “стабилност” в увеличаването на външния дълг, взеха нови 200 млн. лв. Защо, след като чухме, че 900 милиона повече са събрани през януари? Това е опасно и е вкарване в дългова спирала, от която няма излизане.
3. Икономическа - в края на миналата година бизнесът излезе с обективен и изключително критичен доклад. В него се казва, че няма ръст в икономиката. Събраните повече приходи са от свиване и на контрабандата, което е добре, но нито лев не е от ръст в икономиката, няма производство.
4. Социална - има “стабилност” в бедността и безработицата.
Има ли нестабилност в толкова много сектори, няма начин това да не избие в предсрочни избори.
- По-рано или две в едно наесен?
- Не мога да преценя. Зимата е тежка за хората и не знам докога ще издържат.
- Скандалите с ВСС и исканата оставка, мониторинговият доклад - това също ли се отразява?
- Още един аргумент за нестабилност - вече институционална. Това е борба между властите и груба намеса в работата на съдебната. Първо, историята с есемеса на премиера. После - исканата от ГЕРБ и РБ оставка на ВСС. Да не говорим, че това е раздвоение на личността, защото същите хора преди месец гласуваха промяната в конституцията, където пише, че този ВСС остава. Всичко това потвърждава тезата на БСП отпреди година - промяната в конституцията бе направена само с цел овладяване на съдебната система и не решава проблемите на правораздаването.
- Предстоят президентските избори - ще имате ли общ кандидат с АБВ, за какъвто призова лидерът на ПЕС Станишев?
- Не сме разсъждавали още по темата и профила на кандидата ни - дали да е ярко партийна кандидатура, или да се търси по-широка подкрепа.
- Спряга се името на Янаки Стоилов, вашето също?
- Рано е за коментари.
- А отношенията с АБВ имат ли бъдеще, или това е затворена страница?
- В перспектива смятам, че ние трябва да търсим път и към АБВ, и към “Движение 21”, и към други партии, които споделят нашите политики. Трябва да има принципи, по които сме абсолютни единомишленици. Бъдещето, не знам колко далечно, е на обединение на левите хора.
На този етап обаче не можем да тръгнем по този път. АБВ са част от управлението на ГЕРБ - не само с министъра, но и с начините на гласуване на парламентарната им група, която подкрепя дясната политика на това управление. Тези различия пречат в момента. Но в перспектива това трябва да се търси.
CV
Родена на 16 януари 1969 г. в с. Крушовица, Врачанско
Завършила е право в СУ “Климент Охридски”
Зам.-министър на икономиката и енергетиката в кабинета “Станишев” от септември 2005 до 2007 г.
Депутат трети мандат - в 41-ото, 42-ото и 43-ото НС. В миналия парламент бе шеф на социалната комисия
Зам.-шеф на парламентарната група на “БСП - лява България”/ 24 часа
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.