Калин Христов: Ние трябва да изпълняваме приетия бюджет с параметрите, с които е приет



Калин Христов обясни, че коментарите за необосновано харчене на пари от фискалния резерв вредят на икономиката. Сн.: БГНЕС
Орязването на разходи няма единствено положителна страна и преди да се направи, трябва да се прецени целият ефект от него. Това заяви в "Неделя 150" на БНР финансовият министър Калин Христов.
Ние нямаме привилегия да съставим собствен бюджет, ние трябва да изпълняваме приетия бюджет с параметрите, с които е приет, подчерта Христов.
Трябва да направим максимално възможното да съберем приходите, определени от бюджета. От разходната част да насочим приходите по съответните сектори. Когато се смята, че трябва в кратък период да се направи определена политика, различна от написаното в бюджета, трябва да се реши кои разходи трябва да бъдат намалени. И оттам идва ролята на финансовия министър да прецени намаляването на разходите, които са свързани с определени тежести за обществото. Трябва да намерим разходите, които се използват най-неефективно и да се пренасочат. Търсим максималният ефект от тези разходи, обясни Христов.
Имахме дискусия в петък и там имах конкретни бележки, но имах принципна бележка, с която мълчаливо всички се съгласиха: че, когато партньорите в НСТС предлагат мерки, те винаги ги предлагат такива, че те всъщност имат само ползи за обществото и няма никакви разходи, за съжаление светът е по-сложен, коментира финансовият министър.
Той каза, че инвестициите създават и дългосрочен потенциал за растеж на една икономика. Според него механично рязане на инвестиции не е задължително да има положителен ефект за икономиката, в повечето случаи има отрицателен ефект, а въпросът не е да решиш нещо механично, а да премислиш ефектите.
"Когато предлагаме нещо, трябва да премислим целия ефект от него. Може да се търси оптимизация от разходите за инвестиции и разходите за издръжка, които не във всички случаи са най-ефективните, те могат да бъдат пренасочени като ресурс за подпомагане. Въпросът е следващата седмица да се вземе решение за точния размер на сумата. Тя ще бъде определена така, че съкращенията в разходите за издръжка да не водят до дестабилизация в съответните министерства. Не може да търсим механично съкращаване на разходи, просто за да постигнем някакъв размер, който някой е изчислил без да погледне цялата картина. Следващата седмица ще има решение", категоричен е Христов.
Той заяви, че възстановеното ДДС е най-ниското в момента от 2008 г. насам. В последните 5 години не е имало такъв проблем, поясни той.
За дефицита финансовият министър подчерта, че той не трябва да ни притеснява. "По принцип в първите месеци на годината той е по-висок поради характера на данъчните приходи. Ние можем да изпълним дефицита, който е заложен в бюджета от 1,3%. Има и еднократни фактори, които влияят на дефицита в първото тримесечие, това са промени в някои данъчни закони, направени миналата година, които изместват по-напред във времето някои данъчни приходи, като данък върху осигуровките и данък върху корпоративните печалби", каза Христов.
По повод призива на премиера към компаниите за солидарност, Калин Христов посочи, че не разбира защо това бе интерпретирано като поемане на някаква тежест от страна на бизнеса. Той каза, че всяка компания има бюджет за социална отговорност, като със средства от него се поддържат градинки на обществени места и др. Според него например тези пари могат да се пренасочат за подпомагане на социално слаби българи.
"Проста логика, която съществува по цял свят", обясни той. Правителството не харчи пари от целевите фондове – каквито са Сребърният фонд и фонд "Козлодуй", средствата от които влизат в състава на фискалния резерв, обяви още Калин Христов.
Той обясни, че коментарите за необосновано харчене на пари от фискалния резерв вредят на икономиката, защото създава усещане за несигурност и й се вреди по този начин. Ролята на фискалния резерв е държавата да има определено ниво на ликвидност, да гарантира плащанията на държавата, но това не значи, че размерът на този показател трябва да е закован и да не мърда в отделните месеци, подчерта той.
Калин Христов посочи, че с активирането на данъчната кампания размерът на резерва ще надмине установеното ниво от 4.5 млрд. лв.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.