Калфин: Чиновниците сами да си определят работното време



Калфин смята, че моделът за работното време на еврочиновниците трябва да се приложи и у нас. Сн.: Bulphoto
Чиновниците да се трудят по 40 часа седмично, като сами си определят по колко часа на ден и кога да отиват и да си тръгват от работното място.
На дискусия „Жените в управлението - европейски предизвикателства” вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин предложи да се увеличи гъвкавото работно време на администрацията.
На форума участваха и вицепремиерът Меглена Кунева и зам.-председателят на ЕК Кристалина Георгиева, пише "Монитор".
Калфин смята, че моделът за работното време на еврочиновниците трябва да се приложи и у нас.
В ЕП например администрацията работи по 38 часа на седмица, като всеки сам решава в колко часа да отиде и да си тръгне.
В България през 2012 година беше въведено гъвкаво работно време на чиновниците в интервала от 7.30 часа до 18.30 часа. Тогава обаче беше разписано и задължението служителите да са на бюрата си от 10 часа до 16 часа.
Останалите 2 часа могат да отработват, когато решат, но не преди 7.30 часа и не по-късно от 18.30 часа.
Според Калфин с по-гъвкавото работно време хората ще могат по-лесно да съчетават отглеждането на децата си и вземането им от градина или от училище със служебните си задължения.
Вицепремиерът уточни, че в случая става дума и за двата пола, а не само за жените.
„40% от шефовете на дирекции в социалното министерство са дами, а общо в администрацията му те са над 50%”, отчете Калфин.
Данните на Евростат за 2013 година обаче сочат, че 73% от чиновниците у нас са жени.
„30% от общинските съветници в България са жени и само 11% от кметовете. 20% от депутатите в родното НС също са от нежния пол, а в ЕП те са 33% от българските представители. Половината от вицепремиерите у нас са жени, както и една трета от министрите”, констатира Калфин по време на дискусията.
Министърът коментира, че жените у нас получават по-ниски пенсии от мъжете, защото се пенсионират по-рано, имат по-малко години трудов стаж и са получавали по-ниско заплащане.
източник: dnes.dir.bg
И БЕЗ ТОВА В ДЪРЖАВНИТЕ СЛУЖБИЧКИ НИКОЙ НИЩО НЕ ПРАВИ, АМИ СЕГА И ТЕ ДА СИ ОПРЕДЕЛЯТ РАБОТНОТО ВРЕМЕ. ТОГАВА ПО-ХУБАВО ДА ГИ НЯМА НА РАБОТА, НИЕ ЩЕ СЕ СПРАВИМ И БЕЗ ТЯХ.
ОТИВАШ В ОБЩИНАТА, И ТАМ КАТО ЧЕЛИ ИМ ТЪРСИШ ПАРИ А НЕ РАБОТА ДА ТИ СВЪРШАТ.
А ЧАСТНИЦИТЕ ДЕТО НЕ ЗНАЯТ СЪБОТА НЕДЕЛЯ, ТЕ КОГА ЩЕ БЪДАТ ОБСЛУЖЕНИ ОТ ДЪРЖАВНИЦИТЕ????
В ЕС ИМА ТОВА НЕЩО, НО ИМА И ДИСЦИПЛИНА И КАЧЕСТВЕНО ОБСЛУЖВАНЕ. А НАШИТЕ ТОВА И ЩЕ ЧАКАТ, ДА ДОЙДАТ НА РАБОТА И ДА СИ ТРЪГНАТ.
МИСЛЯ, ЧЕ С ТАЗИ ДИСЦИПЛИНА КОЯТО Я ИМАМЕ, ТОВА В БЪЛГАРИЯ НЕ ТРЯБВА ДА СТАВА
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.