К. Домусчиев: Не виждам нищо добро за бизнес климата в България, ако реформите ще се провеждат от бивши комсомолци, които през живота си не са осигурявали заплати дори на двама човека!



Финансови експерти прогнозират, че 2015 ще е изключително трудна за българския бизнес.
Новото ръководство на най-голямата работодателска организация в страната КРИБ полага всички усилия, за да постави на дневен ред реалните проблеми на родните инвеститори и предприемачи.
По този повод агенция ПИК потърси мнението на Кирил Домусчиев, председател на КРИБ.
- Г-н Домусчиев, доволен ли сте от диалога между КРИБ и правителството?
- Не мога да кажа, че съм доволен, но не мога и да кажа, че не съм доволен. Чувствата ми са противоречиви.
- Защо?
- За радост с някои от министрите работим много добре и срещаме разбиране по всички въпроси, които касаят КРИБ и бизнеса. Визирам министрите на икономиката Божидар Лукарски и на финансите Владислав Горанов.
Но от част от другите министри не срещаме разбиране. Чуваме за намеренията им от медиите и за съжаление имаме сериозни притеснения относно реформите, които предстоят. Това е едно от сериозните ни притеснения за това какво ще се случи в държавата през 2015 година.
- От кои министри е недоволна КРИБ?
- Визирам министър Калфин. Правят се срещи със синдикатите, без да се кани третият партньор в лицето на работодателските организации.
Взимат се решения за определени реформи, а в същото време през последните дни наблюдавам отново по медиите как министър Калфин обявява, че желае увеличаване на пенсионните и осигурителните вноски. Дори коментира и увеличение на данъците без това нещо да е коментирано и обсъждано с бизнеса.
Опасявам се сериозно от тези намерения, които за мен и колегите от КРИБ не са реформи. Притеснени сме за цялата индустрия.
Не може увеличението на осигуровки и данъци да бъде тълкувано като реформа, така както направи министър Калфин с увеличението на максималния осигурителен праг. Притеснявам се, че в това нещо няма експертност.
Просто този брашнян чувал - бизнеса, колкото и да го тупаш, в един момент нищо няма да излиза.
Много хора стават министри без преди това в живота си да са осигурявали работа на поне един, двама или трима човека и без да са се притеснявали дали в края на месеца ще могат да им платят заплатите.
Увеличаването на осигурителната тежест в последните дни е на дневен ред в обсъжданията между членовете на КРИБ. По тази тема получавам много обаждания, представителите на бизнеса и различните сектори на нашата индустрия са силно притеснени.
Не виждам нищо добро за бизнес климата в България, ако реформите ще ги измислят и провеждат бивши комсомолци, които нямат никакъв реален опит в бизнеса.
Опасявам се също така да не се случи отново някоя среща, на която бизнеса да го няма.
- А не пое ли ангажимент преди изборите именно КРИБ, че няма да бъдат пипани данъците и осигуровките?
- Да. Това беше едно от обещанията на КРИБ, което успокои бизнесът. Но моето притеснение е, че КРИБ е заложник на малки партии, които не изповядват идеите й. По тази причина може да се стигне до парадокса КРИБ да не си изпълни предизборните си обещания.
- Ще участва ли КРИБ на допълнителна среща с правителството по повод пенсионната реформа?
- Ние не сме канени на допълнителни срещи по тази тема. Само чуваме от медиите, че пенсионната реформа е нещо много "гениално". Разбираме също, че ще се увеличават осигурителните вноски.
Да се надяваме, че ще имаме среща с правителството по този въпрос и, че нашето мнение ще бъде взето предвид, защото с едно такова увеличение на осигурителната тежест, единственият ефект ще бъде да се бутнат много фирми, които в момента са на ръба, обратно в сивия сектор. Така много наши фирми няма да са конкурентноспособни, което допълнително ще свие инвестициите и работните места в нашата страна.
Има доста по-интересни държави, където може да се прави бизнес и едва ли някой ще тръгне да инвестира в България, включително и малкото български инвеститори, които сме останали тук.
- Очаквате ли, че ситуацията през следващите месеци ще се промени, което да доведе до повече чуждестранни инвестиции в България?
- Аз не смятам, че годината ще бъде успешна от гледна точка на инвестициите. България има нужда от реформа, но за такива реформи само се говори.
Ако увеличаването на осигурителната тежест и данъците е такъв вид реформа, България просто трябва да забрави за такъв вид инвестиции.
- Вие нарекохте "частно парти за събиране на пари" организираната от "Икономедия" среща на бизнеса с правителството във вторник. Очаквате ли представители на правителството да уважат тази бутафорна проява?
- Предполагам, че тези членове на правителството, които са поели ангажимент да присъстват на това събитие, ще го уважат.
Ние сме взели решение да не участваме в това събитие и това е позиция на КРИБ.
Оттам нататък дано тази среща да е полезна и за бизнеса и за правителството.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.