Извънредно положение след нови безредици в Балтимор

Националната гвардия и полицаи охраняват улиците на американския град Балтимор, след като снощи избухнаха нови безредици и бе въведено извънредно положение.
В опита си да предотврати размириците губернаторът на щата Лари Хоган изпрати 2000 гвардейци и 1000 полицаи по улиците на града, съобщи БНР.
Протестите, прераснали в насилие, започнаха в понеделник след погребението на 25-годишния Фреди Грей, починал на 19 април, след като получил травма на гръбнака в полицейски арест.
Около 200 души бяха арестувани вчера, като са опожарени 5 сгради и са подпалени 144 коли.
В Балтимор е в сила вечерен час от 22 часа до 5 ч. местно време. Малко след началото му по улиците имаше стотици, сред които доброволци, приканващи присъстващите да се разотиват.
През нощта властите са арестували десет души, съобщи Би Би Си, цитирана от "Фокус", позовавайки се на изявление на комисар Антъни Батс. По негова информация двама са арестувани за мародерство и един за буйно поведение. Седем пък са задържани заради нарушаване на полицейския час.
Президентът на САЩ Барак Обама заяви, че няма извинение за подобен тип насилие.
"Това не е протест. Това не е изразяване на позиция. Това са шепа хора, които използват ситуацията за свои собствени цели и те трябва да бъдат третирани като престъпници", каза Обама.
Той допълни, че събития като случващото се в Балтимор и скорошните протести по други места, могат да се избегнат занапред, ако се премине към конкретни промени в политиките и даване повече възможности на афро-американските общности.
В същото време президентът подчерта, че участниците в размириците вредят на собствените си градове, лишавайки жителите им от работни места и възможности, пише в. "Ню Йорк таймс".
Изданието цитира местен икономист, който предупреждава, че материалните щети са по-малки от потенциалните бъдещи икономически загуби. Предприятия и туристи може да решат да останат далеч от града заради новините за размириците, влошавайки още повече имиджа на Балтимор, предупреждава той.
През годините на икономическа криза населението на града спадна от 1 милион до 622 хиляди. Разпространението на наркотиците и съпътстващия ги висок брой на убийствата, достигащи 34 на 100 000 души, остават сред основните проблеми на града, отбелязва изданието.
Президентът Обама напомни за разпространението на наркотиците и разкъсването на семейните връзки като основните проблеми, с които градът се сблъсква от десетилетия.
В квартала, където е бил арестуван Фреди Грей, средната продължителност на живота е 69,7 години, наравно с Ирак и Казахстан, подчертава "Ню Йорк Таймс".
Само 6 на сто от жителите имат висше образование при средно 25 за града и над половината семейства са с ниски доходи. Безработицата също е двойно по-висока от нормата за града, показват още статистическите данни.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.