Известният писател-хуморист Михаил Вешим приема протестите със смесени чувства



Когато е трябвало Михаил Вешим е бил на улицата – през 1989 и 1997 г. със скачането си е постигнал целите – страната ни е в ЕС, пътуваме и пишем свободно. Той не харесва озъбеното лице на ултрасите или суперпатриотите, но смята, че улицата може да дръпне юздите на монополите. Това казва в интервю за Монитор писателят.
Известният писател-хуморист смята, че мястото му не е до младежи с фланелки “Че Гевара” и СССР”. Приема протестите със смесени чувства. “Протестите отразяват реалните конфликти на деня, но в тях се проявяват и националните ни черти, дето си ги знаем от време оно - например че сме много силни в приказките... Какво ли не се изприказва тия дни... В началото протестиращите искаха да сменят партиите с някакъв “исландски модел”... Какъв ти “исландски модел” у нас! Сигурен съм, че в Исландия, когато един говори, деветдесет и девет го слушат. Тук е обратното – сто говорят и никой никого не слуша”, казва Михаил Вешим.
Според писателя протестите ще стреснат и политиците, и държавните институции, които ще работят по друг начин, ако усещат, че гражданите ги контролират. “Има начин това да стане. Иначе активните граждани трябва не само да са на улицата, те трябва и да са пред урните. Проблемите трябва да се решават с избори – това е цивилизованият избор”, убеден е той.
В крак с духа на времето, по някаква интуиция Вешим написва и роман , който сякаш е свързан с протестите. “Без изобщо да съм предполагал, че ще има такива протести, завърших един ироничен роман, в който има и “монополи”, и “народен протест”, и “Българи юнаци!”... Нарича се “Руският съсед”. Но всяко съвпадение със случващите се сега събития е абсолютно случайно.”
източник: blitz.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.