Изборът и назначаването на новия главен прокурор са извършени в нарушение на конституцията

Изборът и назначаването на новия главен прокурор са извършени в нарушение на конституцията и поради това указът на президента подлежи на проверка за съответствието му с върховния закон, заявяват от Съюза на съдиите. Съюзът на юристите пък започва анализ на изборите за членове на ВСС, КС и главен прокурор.
В позиция, публикувана на сайта на съдийския съюз, се припомнят разпоредбите на конституцията и на Закона за съдебната власт за избор и назначаване на главния прокурор - всички кандидати да бъдат подложени на тайно гласуване и ако никой не получи две трети от гласовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), тогава първите двама с най-много гласове да бъдат подложени на второ тайно гласуване, пише "Дневник".
Вместо да бъдат изпълнени конституционното и законовото изискване станахме свидетели на безпрецедентна намеса на член на правителството (министъра на правосъдието - бел. ред.) при избора, ВСС направи предложение до президента за назначаване въпреки допуснатото нарушение, а президентът не упражни правото си да откаже да издаде указ при първо предложение от ВСС, посочва в позицията си ССБ.
"Недопустимо е чрез вътрешни правила ВСС да ограничи конституционно даденото му правомощие да подложи на обсъждане и гласуване в процедурата всички участващи кандидати за назначаване на главен прокурор", подчертава ССБ.
"Тайното гласуване за кандидат съответства на основния закон, само ако той е единственият участник в процедурата. А назначаването от президента на избрания по описания начин главен прокурор прави указа на президента подлежащ на проверка за съответствието му с конституцията", добавят оттам.
Съдиите заявяват, че не може да останат безучастни при публичното погазване на конституцията. Според тях точно съдебните институции и техният върховен кадрови орган - ВСС, трябва да бъдат еталон за законосъобразност.
Органите, които според чл.150, ал.1 от конституцията могат да сезират Конституционния съд да провери дали указът за назначаването на новия главен прокурор нарушава основния закон, са една пета от народните представители, президентът, Министерският съвет, Върховният касационен съд (ВКС), Върховният административен съд (ВАС) и главният прокурор. МС, президентът в този случай, а и ВАС са изключени априори (председателят на ВАС Георги Колев беше сред застъпниците на електронния вот, който не позволи да се гласува едновременно и тайно за тримата кандидати).
На 20 декември след 10-часово изслушване на трима кандидати за главен прокурор - Сотир Цацаров, Галина Тонева и Борислав Сарафов, ВСС гласува само за Цацаров, който получи 18 гласа - с един повче от необходимите 17 гласа, и веднага след това председателстващият ВСС министър на правосъдието Диана Ковачева закри заседанието.
На 21 декември привечер президентът Росен Плевнелиев подписа указа за назначаването на Цацаров, въпреки че от месец се оспорваше от неправителствени организации и от председателя на ВКС проф. Лазар Груев приетата от ВСС процедура за електронното последователно гласуване и се препоръчваше вот с интегрална бюлетина, който осигуряваше гласуване едновременно и тайно и за тримата кандидати.
Междувременно стана ясно, че Съюзът на юристите в България започва обстоен анализ на изборите за членове на ВСС и конституционни съдии от парламентарната квота, както и за главен прокурор, предаде БТА. Анализът ще бъде извършен с други правни неправителствени организации.
Съюзът ще предложи и решения за допуснатите слабости по отношение на непрозрачните, макар и публични процедури, без критерии за номинации и за недопускане на нарушения на изборните правила, както и на практиката по приложението им.
Анализът ще съдържа и предложения за конституционни и законови промени, които при добросъвестна практика биха осигурили ефективност на изборните процедури, както и легитимност на изборния резултат.
Всичко това ще бъде предоставено и на Европейската комисия.
Никой няма интерес хората, избрани на ключови ръководни постове, да започват работата си под сянката на несигурността, заяви говорителят на Европейската комисия Фредерик Венсан по повод избора на нов главен прокурор у нас.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.