Иван Костов: Нацията загива

07 януари 2014 15:45   37 коментара   6006 прочита


Според бившия премиер усещането за бедност на българина е много силно

След като излезе от активната политика, Иван Костов създаде "Лаборатория за управление на рисковете" към Нов български университет. Според него най-големите рискове пред България през 2014 година са в социалния и в политическия сектор, както и националните рискове. Ние сме най-бедни в Европа, защото демографски сме едни от най-лошостоящите. Хората имат най-ниското потребление и качество на живота от страните в ЕС. Относителното усещане за бедност е много силно. А причината за това е, че нацията загива. Когато нацията загива, и решенията не могат да са добри, каза Костов пред БНР.

Последното нещо, за което хората трябва да се притесняват, е, че България ще натрупа дългове, които не може да плаща. Въпросът е за какво ще се взимат и какво ще се прави с тях? България не може да усвоява европейски фондове, бизнесът не отделя собствени пари за инвестиции, предпочита да спестява. Тези неща са като скачени съдове при това с обратна връзка./БЛИЦ


Още за: нация   усет   политик   Още от: България и свят

Принтирай статия
37 коментара
07 Януари 2014 18:52 | .
Оценка:
10
 (
24
 гласа)

Е, сега може да спиш спокойно, негоднико! Нали това Ви е целта на всички, които приехте план "Ран-Ът" Всичките Вие, псевдобългари вън от българската политика, от българските учебни заведения, и от България! Беж, да Ви няма повече в България, за да се завърнат истинските българи в България!
Бягай куче син! Не заслужаваш да се наричаш българин!


07 Януари 2014 22:32 | до горния
Оценка:
7
 (
15
 гласа)

Господи, като простиш на грешните, прости и на смешните !


08 Януари 2014 01:43 | мангал прос
Оценка:
9
 (
13
 гласа)

Яяяяя беричедо се изака на постата жвръкаво!!!!! Наме ри се кой да дава акал за населението а обра НАЦИЯТА и и разката фамилията


08 Януари 2014 10:45 | 1ax
Оценка:
9
 (
11
 гласа)

НАГЛЕЦ ПОДАЛ, СЪВРЕМЕНЕН УНИЩОЖИТЕЛ НА МАЙКА БЪЛГАРИЯ


08 Януари 2014 14:09 | ега ти наглостта
Оценка:
14
 (
14
 гласа)

Нацията загивала, чакахме тоя помияр да ни го каже, ние сме слепи! Та нали от него започна загиването и! Хората имаха очаквания и дори еуфорично вярваха на СДС, че ще донесе чаканата промяна. А този "Отело" какво направи, разреши на корумпираните да грабят и се разпореждат, както намерят в своя изгода, той също не остана по-назад! Всички помним в Благоевград как Илиян Попов назначаваше и уволняваше, особено си харесваше цигарената! И как стана собственик на телефонния завод без две тухли една връз друга да положи. Сега го загуби срещу лоши кредити. Много му дреме, да не го е купил с изкарани с труд пари?! Костов ще остане в нашата история като убиец на СДС и мечтите ни за справедлив живот!


08 Януари 2014 14:47 | 123
Оценка:
10
 (
10
 гласа)

Точно от такива мургави и неграмотни "политици" ще загине нацията ни.


09 Януари 2014 11:23 | .
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

до горния написа:Господи, като простиш на грешните, прости и на смешните !

"Горния" е гражданин на Р. България, който никога не е бил във властта и политиката, така че в, и с нищо не е грешен, нито смешен, а Вие чели ли сте този план? -След избухването на демокрацията правителството на Андрей Луканов кани екип от 22-ма специалисти от Фондацията на националната камара на САЩ, начело с Ричард Ран и Роналд Ът, за да разработят "Проект за прехода към пазарна икономика и демократичен капитализъм". Към тях се присъединява и екип от 29 български специалисти.
От българските икономисти, участвали в изработването на плана, днес можем да различим познати имена.
Сред тях са хора като: ръководителят на екипа проф. Иван Ангелов - икономически съветник на Луканов, сега на Станишев; д-р Венцислав Димитров - бъдещ депутат от СДС; д-р Иван Костов-бъдещ премиер на България, сега лидер на ДСБ; Емил Хърсев - банкер; д-р Димитър Иванов - икономически съветник на двама президенти - на бившия Ст


09 Януари 2014 11:28 | .
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

продължение: д-р Димитър Иванов - икономически съветник на двама президенти - на бившия Стоянов и на сегашния Първанов; Атанас Папаризов - министър, депутат от БСП; д-р Иван Пушкаров - бъдещ министър и депутат от СДС; проф. Стефан Стоилов - министър, бъдещ депутат от БСП; проф. Тодор Вълчев - бивш директор на БНБ и виновник за финансовите пирамиди и фалити на десетки банки; Огнян Пишев - бивш посланик в Съединените щати; Димитър Костов - зам. -министър на финансите в Лукановото правителство, понастоящем банкер.


09 Януари 2014 11:36 | .
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

продължение: д-р Димитър Иванов - икономически съветник на двама президенти - на бившия Стоянов и на сегашния Първанов; Атанас Папаризов - министър, депутат от БСП; д-р Иван Пушкаров - бъдещ министър и депутат от СДС; проф. Стефан Стоилов - министър, бъдещ депутат от БСП; проф. Тодор Вълчев - бивш директор на БНБ и виновник за финансовите пирамиди и фалити на десетки банки; Огнян Пишев - бивш посланик в Съединените щати; Димитър Костов - зам. -министър на финансите в Лукановото правителство, понастоящем банкер.


09 Януари 2014 11:37 | .
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

продължение- план "Ран-Ът"Социално дело
Непосредствената задача на реформата на социалното дело в България е да позволи на страната да осъществи прехода към пазарна иконо¬мика в условията на дълбока икономическа криза. През този период не може и да се мисли за запазване на досегашното жизнено равнище. То неминуемо ще спадне, каквито и мерки да се вземат. Основната задача на българското правителство в социалната област е да осигури на всич¬ки българи достатъчно храна, покрив над главата и елементарно медицинско обслужване, но така че това да не попречи на осъществяването на икономическите реформи.
Това условие е решаващо и лежи в основата на най-важната препоръ¬ка за провеждане на социалната реформа - отменяне на плана за ин¬дексация на заплатите и пенсиите, влязъл в сила на 01. 09. 1990 г. Индексацията на заплатите и пенсиите най-вероятно ще породи спираловидна инфлация, ще изключи всякаква възможност за пре¬връщане на лева е конвертируема валута и ще попречи на


09 Януари 2014 11:41 | .продължение
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

и ще попречи на чуждес¬транните инвестиции. Нещо повече, индексацията няма да изпълни дори краткосрочните си социални цели. Храната и основните стоки ще станат още по-трудно достъпни. Наистина алтернативите на индексаци¬ята, които предлагаме, са болезнени, но ние смятаме, че още по-недо¬пустими ще бъдат резултатите от самата индексация.
По отношение на останалите препоръки за реформа в областта на социалното дело трябва да бъдем по-внимателни. Конкретните предложения изискват много по-подробна информация и по-обширен анализ от направения в този доклад. Предлагаме следния стратегически подход.
1) В своите дискусии и в контактите с българската общественост прави-телството открито да признае, че социалните реформи, предприети в момента, са краткосрочни и имат за цел главно да изведат страната от икономическата криза. Трябва да бъдат отложени споровете за то¬ва, дали България трябва да следва американския, шведския или кой¬то и да е друг социален модел.


09 Януари 2014 11:43 | .продължение
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

2) Тези краткосрочни решения трябва да се ръководят от три основни принципа: Минимализъм (не се опитвайте да замените посредствена, но функционираща система с нова), прагматизъм (търсете прости, но бързо действащи подобрения), приоритет на икономическите реформи (само икономическият просперитет може да гарантира пълно ре¬шаване на социалните проблеми на населението).
Тактически за задоволяване на основните нужди на населението от жилища, медицинско обслужване и храна през следващите няколко го¬дини се препоръчват следните подходи.
1) Помощи за безработните. Предприетата през тази година реформа е разумна. Като всяка друга система за подпомагане на безработ¬ните и българската има своите слабости, но не изисква съществени промени.
2) Жилищно осигуряване. Системата на жилищното осигуряване е пример за посредствена, но функционираща система - почти всеки българин има някакво жилище. Извод: засега не правете опити да я промените. По-конкретно:
• дайте възможност за развитие на жилищн


09 Януари 2014 11:50 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

3) Здравеопазване. Системата на здравеопазването е пример за посредствена, но функционираща система с несигурно бъдеще. Засега средс¬твата, отделяни за здравеопазването, не надвишават възможностите на страната. Ако през преходния период системата продължи да функционира както и преди, запазете я непроменена. Съществува обаче голяма вероятност зле платените лекари и сестри да предпочетат да напуснат. Ако се окаже, че системата е застрашена от "изтичане на мозъци" или ако все повече лекари предпочетат частната практика (което те ще имат възможност да направят въпреки писаните зако¬ни), тогава трябва да приложите следното ограничено, прагматично, но ефективно решение:
• въведете минимални такси за всички здравни услуги за хората над социалния минимум,
• въведете пазарни такси за определени процедури,
• увеличете заплатите на лекарите, колкото и да струва това, за да ги задържите в системата.


09 Януари 2014 11:57 | .продължение
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Малките такси осезаемо ще намалят безотговорното използуване на медицинските услуги, без значително да ограничат достъпът до тях. Същото се отнася и до пазарните такси за определени процедури, като това не изключва оказването на помощ при критични случаи. Голямо увеличение на заплатите на лекарите е възможно при сравнително ниски раз¬ходи (в системата работят само около 28 000 души), доколкото това увеличение се възприема като изолиран пример за заплащане при критични случаи.
4) Прехраната Това е единственият елемент в системата, който изисква радикална промяна. Особено важно е българското правителст¬во да премахне контрола над цените на основните хранителни продукти и да въведе система за парично подпомагане на соци¬ално най-слабите слоеве от населението.
За всеки е ясно колко непопулярна в политическо отношение ще бъде тази стъпка. Ние обаче я препоръчваме по една съвсем проста причина: Докато се осъществяват останалите икономически реформи, българско¬то правителство ще бъде прин


09 Януари 2014 11:58 | .продължение
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Тъй като става дума за съществени промени, ние няма да се опитва¬ме да формулираме точно начините за подпомагане на онази част от населението, за която ще бъде невъзможно да си осигури достатъчна прехрана на пазарни цени. Все пак е възможно да се формулират принципите, залегнали в основата на реформата: Голяма част от население¬то ще има необходимите средства и ще купува хранителни стоки на пазарни цени. Следователно усилията на правителството трябва да бъдат насочени за подпомагане на тази част от населението, която ще срещне трудности при осигуряването си с пълноценна храна.


09 Януари 2014 16:19 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Приватизацията
Роналд Д. Ът
Резюме
България трябва бързо да приеме всеобхватна програма за приватизиране на своите повече от 2200 държавни предприятия, на земеделски¬те стопанства и хилядите малки обекти в сферата на търговията и услугите, ако иска да избегне икономическия спад, пред който е изправена сега. Главната причина за ниския жизнен стандарт в България е нее¬фективността на държавните и управляваните от държавата предприятия, които използват неефективно квалифицираната работна сила на страната, оскъдните капитали и суровини. При заменянето на сегашната система на управление на предприятията с друга, основаваща се на частната собственост, от изключително значение са конкурентните пазари, предприемаческият дух и обслужването на клиента. Приватиза¬цията - процесът, при който предприятия и авоари се прехвърлят от държавата към собственици и управители от частния сектор, предлага систематичен и методичен подход за постигане на тази цел……….


09 Януари 2014 16:21 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

…………. Промените включват пълна публичност, предоставяне на възможности за всички заинтересувани участници, решаване на сблъ¬съците на интереси и недопускане на всекидневно политическо вмеша¬телство
След като бъдат осъществени тези административни мерки, програмата за приватизация би трябвало да влезе в действие възможно най-бързо, като вниманието бъде съсредоточено върху по-големите предприятия, които могат най-лесно да се приватизират, благодарение на особеностите на тяхното производство, управление и печалба. …………….
Въпросът, пред който е изправена България сега, е да бъдат премахнати подозренията, свързани с честността на програма¬та, и да започне бързото й прилагане.
Процесът на приватизация, при който притежаваните от държавата средства и предприятия се прехвърлят на собственици и управители от частния сектор, предлага на България един стегнат и системен начин за реформиране и преструктуриране на нейните промишлени предприятия по най-бързия начин и на най-ниска цена…………….


09 Януари 2014 16:23 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Въпреки това предизвикателството на приватизацията, пред което е изправена България, е героично по своите размери и ако тази привати¬зация бъде осъществена, ще представлява без съмнение най-амбициоз¬ното начинание, което някоя страна е правила. Нещо повече, тя ще трябва да бъде осъществена в една социална, законодателна и админис¬тративна среда, която в значителна степен е по-малко приспособима, отколкото в страни с много успешни, макар и много по-умерени прива¬тизационни програми. Докато успешните приватизационни програми в други страни включваха не повече от две дузини пълни приватизации за един период от няколко години, България трябва да приватизира хиляди предприятия за кратък период от време, ако иска да промени към по-добро икономическия упадък, в който сега се намира……………..
Поради тази причина експер¬тите по приватизация неизменно подчертават необходимостта от пости¬гане на политически консенсус, като задължителна предпоставка за успех, позовавайки се на това, че приватизация


09 Януари 2014 16:24 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Поради тази причина експер¬тите по приватизация неизменно подчертават необходимостта от пости¬гане на политически консенсус, като задължителна предпоставка за успех, позовавайки се на това, че приватизацията е преди всичко и най-вече политически процес с икономически последици.


09 Януари 2014 16:25 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Образователна реформа
Джордж Вридвелд
Резюме
Икономическото благополучие на България ще бъде силно повлияно от развитието на нейните човешки ресурси. За щастие тя има добра образователна система, която е отбелязала някои забележителни успехи…………….
Българските университети са твърде специализирани. Един студент, който е решил да специализира в дадена област, практически няма дос¬тъп до други курсове. Във всички по-големи български университети трябва да се създаде икономически факултет, да се разшири междуна¬родното сътрудничество и по-спсциално сътрудничеството със западни¬те университети…………….
България има много солидни традиции в областта на образованието, а също така съществува силен предприемачески дух, който чака да бъде освободен от бюрократични ограниче¬ния.
Българските училища и университети
България има широка мрежа от държавни училища, в които всяка година се обучават голям брой ученици. Има два типа средни училища -професионални и общообразователни, като във


09 Януари 2014 16:27 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Образователна реформа
Джордж Вридвелд
Резюме
Икономическото благополучие на България ще бъде силно повлияно от развитието на нейните човешки ресурси. За щастие тя има добра образователна система, която е отбелязала някои забележителни успехи…………….
Българските университети са твърде специализирани. Един студент, който е решил да специализира в дадена област, практически няма дос¬тъп до други курсове. Във всички по-големи български университети трябва да се създаде икономически факултет, да се разшири междуна¬родното сътрудничество и по-спсциално сътрудничеството със западни¬те университети…………….
България има много солидни традиции в областта на образованието, а също така съществува силен предприемачески дух, който чака да бъде освободен от бюрократични ограниче¬ния.
Българските училища и университети
България има широка мрежа от държавни училища, в които всяка година се обучават голям брой ученици. Има два типа средни училища -професионални и общообразователни, като във


09 Януари 2014 16:29 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

. Има два типа професионално обучение, между кои¬то учениците могат да изберат: или професионално-техническо учили¬ще, което включва три години обучение и подготвя учениците за опитни работници, или техническо училище (техникум), което трае една година повече и подготвя майстори-техници за низши ръководни длъжности, Учебната програма за повечето техникуми включва преподаването на основни делопи умения. Например: счетоводство, основи на бизнеса, маркетинг. Всички професионални училища имат бизнес-класове, поне предлагат общите принципи, които се изучават в класовете ио икономи¬ка. Общообразователното училище прилича на гимназията в Германия и не предлага класове по икономика.
Понастоящем има сериозен недостиг на учебни стаи, което принуждава част от училищата да работят на три смени. Според някои оценки България се нуждае от 2 000 класни стаи, за да могат всички ученици от основното и средното училище да се учат в една смяна.


09 Януари 2014 16:31 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

България има 31 висши учебни заведения: три университета, два института за подготовка на учители, 10 технически института, три икономи¬чески, пет медицински и няколко института но изящни изкуства и земеделие. През учебната 1989/90 н тях са се обучавали повече от 125000 български и 6 500 чуждестранни студенти. От този брой 72% са били редовни студенти. От всички студенти 31, 5% са се обучавали но инженерно-техничсски, а 15, 2% - по стопанско - икономичсски специалности. Новоприетите студенти за 1989/90 са наброявали 29 400 (около 25% ид¬ват направо от средното училище).
Висшите учебни заведения в Бтлгария се отличават с високо ранни¬те на обучението на инженери, но това обучение е много специализира¬но. Например, ако един български студент учи инженерство, той не получава обучение по бизнес, обществени науки, изкуства или хумани¬тарни науки. Даже студентите, които посещават курсове по бизнес, полу¬чават твърде малко познания по пазарна икономика или по съобразени с практиката на запад


09 Януари 2014 16:33 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Селско стопанство
Питър Дж. Хил
Карл А. Пескосолидо
Резюме
Българското селско стопанство притежава като потенциална възможност висока производителност, но понастоящем боледува от масова неефективност. По съображения за справедливост и ефективност е важ¬но да се установи право на частна собственост. Необходимо е да се поз¬воли и свободно движение на цените, за да могат последните да изпълняват своите информационни и стимулиращи функции.
……. Българското селско стопанство притежава потенциала да бъде важен източник на външнотърговски печалби, както и да произвежда голямо количество качествени хранител¬ни продукти за местното население, но в настоящия момент това не ста¬ва……………..
Потребност от реформа
Ясно е че, за да може да допринася за икономическия растеж в България, селското стопанство трябва да претърпи съществени и трайни ре¬форми. Централизацията на земята в селскостопански кооперативи и диктуването на цените за вложенията в продукцията от селското стопанство са довели до


09 Януари 2014 16:35 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

са довели до разрушаването на този сектор.
…. Приватизация на земята
Тъй като голяма част от обработваемата земя понастоящем е в ръце¬те на кооперативите, основната цел трябва да бъде нейната приватиза¬ция.
... Накрая, счита се, че е изключително важно процесът на приватиза¬ция да премине бързо. Селскостопанският сектор е в толкова лошо по¬ложение, че да се пропусне още един производителен сезон поради неуспех в провеждането на приватизацията, би било трагично. За това се препоръчва 1 март 1991 г. да бъде крайният срок, до който цялата селс¬костопанска собственост (земя, структури, добитък и оборудване) да е в частни ръце.
• Приватизация чрез непосредствено връщане на предишните собственици


09 Януари 2014 16:38 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

• Приватизация чрез непосредствено връщане на предишните собственици
Още по-важен недостатък на пряката приватизация е времето между връщането на земята на законните собственици и нейното уедряване до площи с ефективен размер. Земните участъци през 1945 бяха обикнове¬но малки и разпокъсани. По тази причина малко от собствениците биха имали достатъчно земя за прилагане на съвременни земеделски методи в ефективен мащаб. Доколкото земята може да се прехвърля без огра¬ничения, с течение на времето тя ще се концентрира чрез продажби или даване под наем в единици с ефективен размер. Подобен процес несъм¬нено ще отнеме няколко години. Междувременно ще пострада селскостопанската продукция, а цените ще се повишат.


09 Януари 2014 16:42 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

……. Да вземем за пример млякото. Според Централното статистическо бюро, на глава от населението се падат средно по 200 литра годишно. [4] Установената цена на млякото е 30 стотинки. Населението на България е приблизително 8 992 000, което означава, че годишно се консумират 1 798 милиона литра мляко. Оттук произтича и проблемът: Ако българс¬кото правителство запази досегашния обем на производството на мляко, следващата година то най-вероятно ще трябва да зап¬лаща пазарната цена на млякото.
Представете си, че правителството няма средства да плаща на селскостопанските работници пазарната цена и предлага цени, близки до се-гашните. От това могат да се очакват три неща: 1) производството на мляко, пшеница, месо и захарно цвекло да спадне; 2) опашките пред ма¬газините за хранителни стоки да се увеличат, като често стоките изобщо ще липсват; 3) поради липса на стоки в магазините, черният пазар да се разрасне, голяма част от продукцията да се насочи към него и недости¬гът от стоки да стане о


09 Януари 2014 16:44 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Машиностроене
Уилард Р. Галахър

Формулиране на проблема
България има поне два машиностроителни центъра на световно равнище. Предполага се, че има и друга, вероятно те не са толкова модер¬ни или мощни. Тези заводи са оборудвани основно с немска, японска и, в по-малка степен, чехословашка техника и апаратура. За доставянето им са били направени големи дългове, които все още не са изплатени.
Първоначалните им предвиждания за потенциален пазар на продукцията са били насочени предимно към СССР. Били са произвеждани ре¬дица продукти на отбранителната промишленост, изнасяни в СССР срещу суров петрол или други стоки. Поради съкращаването на съветс¬кия пазар, Бч>лгария е обременена с големи, непродуктивни инвестиции.
Формулиране на потребностите
Главната и неотложна необходимост е да започне обучение на персонала по разработка и развитие на нови външни пазари. Въпреки че това обучение най-вероятно няма да стане ефективно веднага, връзките с те¬зи чужди пазари трябва да започнат да се


09 Януари 2014 16:46 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

започнат да се търсят незабавно
….. в) да се наемат компетентни бизнесмени от Япония, Германия или Съе-динените Щати, които да могат да съставят план за маркетинг и да осъществят необходимото развитие на продажбите
….. Реформирането на тези заводи чрез съкращаване на диапазона на продукцията им, е една от възможностите, макар че това ще попречи на спечелването на твърда валута, необходима за разплащане с чуждест¬ранни кредитори като Япония и Германия. Друга възможност с частич¬ната им консервация. Това означава спиране на някои производства и отказ от планове за маркетинг на тази продукция.




09 Януари 2014 16:47 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Електроника
Гордон А. Грейвс
Гордон К. Сейболд
Резюме
Според официалната статистика за финансовата 1989 г. на електрониката и далекосъобщителната техника се падат 25% от българското про¬мишлено производство, от които основният дял принадлежи на осем главни производствени организации. Според независими източници за финансовата 1989 г. приблизително 95% от общата продукция е прода¬дена в рамките на пазара на СИВ, предимно в СССР. Макар че до 1989 г. тази промишленост носеше доходи в източноевропейски валути, сега го¬дишно тя изразходва повече конвертируема валута за компоненти и су¬ровини, отколкото печели. Към средата на 1990 г. продажбите на традиционните пазари на СИВ започнаха бързо да спадат, което причи¬ни драстично намаляване на приходите за всички организации в про¬мишлеността и доведе до настоящата кризисна ситуация, обхващаща целия отрасъл.
От началото на 70-те години България направи огромни капитални инвестиции (както в конвертируема валута, така и в лева) в електронна


09 Януари 2014 16:50 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

в електронна¬та промишленост, което доведе до създаване вдъхващи уважение производствени мощности и изследователски и развойни звена в областта на микроелектрониката: синхронизирани интегрални схеми, многоканални метало-оксидни полупроводници и транзисторни-транзисторни полупроводници; компютърни системи; големи компютри; високоп¬роизводителни универсални изчислителни машини и миникомпютри; микропроцесорни системи и инструменти; дискови и лентови пе¬риферни системи и носители; видеотерминални и периферни уст¬ройства с единичен запис и оптоелектроника. Докато качеството на продукцията като цяло варира в широки граници, отрасълът е в състоя¬ние да произведе 70-80% от компонентите и възлите, необходими за крайните изделия. В действителност средно 25-35% от компонентите се закупуват с конвертируема валута. Сегашните основни фондове включ¬ват както най-съвременно оборудване, така и 15-годишни морално оста¬рели машини. Нашата преценка е, че между 70% и 80% от основните фондове са на съвремен


09 Януари 2014 16:52 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

на съвременно ниво, що се отнася до технологията.
В промишленото производство господстват осем големи вертикално интегрирани производствени организации в областта на научно - изследователската дейност - пет главни института, подпомагани от интердис-циплинарен Координационен център при Академията на науките, включващ няколко организации. Очевидно е, че за да оцелее в тази ситуация, всяка организация трябва да премине колкото е възможно по-бързо на самоиздръжка от гледна точка на потребностите й от конвертируема валута и общата печалба. Очевидно е също, че те трябва час по-скоро да се освободят от зависимостта от бившите си търговски партньори от страните-членки на СИВ, с цел да постигнат по-добър ба-ланс в рамките па световния пазар. Това може да бъде осъществено в близки перспективи само чрез сътрудничество със западни фирми.
Що се отнася до привличането на западни партньори нашето главно заключение е, че сегашното състояние па основните фондове и работна¬та сила, при подходящи усл


09 Януари 2014 16:55 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

при подходящи условия, позволява да се проектират и произвеждат компютри и други електронни елементи, които да са конкурент¬носпособни на западните пазари по отношение на качеството и цената. С малки изключения, основните слабости се заключават в недостига на съвременно управленско умение и в общото отсъствие на подходяща разнообразна номенклатура на продукцията.

Незабавно трябва да се премахнат, или поне да се сведат до мини¬мум, големите регулаторни и бюрократични спънки, които сегашната система и администрация налага върху създаването и функционирането на смесени фирми с участието на вътрешен и чужд или само на чужд ка¬питал. Без незабавни облекчения в тази област съществува слаба надеж¬да за действителното привличане на значителен чужд капитал в скоро време.


09 Януари 2014 16:56 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Формулиране на проблема
През последните години на електрониката и далекосъобщителната техника се падаше над 20% от българската национална промишлена продукция. В този отрасъл работят приблизително 130 000 човека, от които около 8 000 са висококвалифицирани инженери. От началото на 60-те години като страна от Източния блок, специализирана в проектирането и производството на компютърни дискови периферни устройства, България разви разнообразна и стабилна компютърна и елекгронна промишленост. През последните двадесет години бяха съз¬дадени широки възможности за научноизследователска дейност и про¬изводство в следните области:
• Микроелектрониката
• Големи изчислителни системи
• Паралелни архитектури с много висока производителност за научни приложения
• Миникомпютърни системи
• Микропроцесорни компютърни системи и инструменти
• Дискови и лентови периферни системи
• Периферни системи с единичен запис и дисплеи
• Оптоелектрочика
Електронната индустрия притежава технол


09 Януари 2014 16:58 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Електронната индустрия притежава технологични възможности за проектиране и производство на 80-85% на компонентите и възлите, необходими за производството на крайни изделия. Но по ред причини приблизително 30-40% от тези компоненти и подсистеми се внасят от Запада. Това означава, че всяка организация в този отрасъл трябва да изразходва конвертируема валута в нормалната търговска практика.
Съгласно официалните статистики за 1989 г. всички организации, в рамките на електронната промишленост са носили печалби според утвърдената счетоводна система на отчетност. Но всяка организация как¬то научноизследователска, така и производствена изразходва повече конвертируема валута, отколкото печели.


09 Януари 2014 17:17 | .продължение
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Оставям на Вас да четете и правите изводите: От констатциите им за икономиката по отрасли на България на всички експерти от САЩ е видно високото ниво, за една малка България, но е пак според тях не е достатъчно, защото изхранва" Населението на България е приблизително 8 992 000 " и е насочена развитието в рамките на СИВ, СССР, Германия- на запад, и на изток-Япония, а не е към САЩ.
Помислете как се извърши и какви са резултатите от приватизацията в промишлеността и в селското стопанство. Направиха се точно така, както те посочват уж като неправилни начини на осъществяване, а в действителност Иван Костов извърши точно приватизацията чрез РМД-та, за да въведе в заблуда трудещите се българи, че участват в приватизацията и са собственици на предприятия. В селското стопаство- по най-лошия начин чрез пряката приватизация се унищожи всичко постигнато. А колко училища- техникуми се закриха? Защо? А колко мозъци изтекоха? Колко ни е сега населението? Колко компютри и телефони са произведени


09 Януари 2014 17:27 | .продължение
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

в България? По колко литра чисто българско натурално мляко се косумира от българина сега? Къде са ни българските меса, плодове, зеленчуци и т. н.?
Защо сме на последно място по грамотност?
Къде са българските инженери, средните машиностроителни специалисти- техници, електрончици ?
Има професионални гимназии за шивачи, готвачи, сервитьори, защото от такива кадри имала нужда българската икономика.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар