Испания и Чехия против квоти за бежанците

14 май 2015 11:45   5625 прочита
ЕК предложи въвеждането на квота от 20 000 места в ЕС за разселването на бежанци. Сн.: EPA/БГНЕС
ЕК предложи въвеждането на квота от 20 000 места в ЕС за разселването на бежанци. Сн.: EPA/БГНЕС


ЕК предложи въвеждането на квота от 20 000 места в ЕС за разселването на бежанци. Сн.: EPA/БГНЕС

Испания и Чехия не са съгласни с предложената система на квоти за прием на бежанци. Чехия иска сама да решава, а Естония не е готова заради инфраструктурата си.

Квотната система е изготвена в зависимост от БВП, населението, безработицата и броя на вече установилите се в страна бежанци. Според плана на ЕК, най-голямата тежест по прием на бежанци ще падне върху Германия, Франция, Италия, Великобритания и Испания.

Против квотите се изказаха вече представители на редица държави, сред които Великобритания, Финландия, Полша, Словакия.

България е за справедливо разпределение на бежанския поток и споделяне на отговорността.

Министърът на външните работи на Испания Хосе Мануел Гарсия Маргальо и Марфил коментира, че правителството не е съгласно с предложената система.

По думите му Испания вече прилага „много повече усилия, отколкото другите държави“ по прием на имигранти и бежанци, пише РИА Новости, цитирана от "Фокус".

Благодарение на миграционната политика на испанското правителство, според Марфил, „имиграцията в Испания през държави като Мавритания, Сенегал и Мароко значително е намаляла“.

Министърът припомни, че основният поток от имигранти минава през Либия към Италия.

„Ние смятаме, че трябва да се противодейства на този проблем, това е общоевропейски проблем, проблем на всички. В никакъв случай не отказваме сътрудничество, но трябва да се има предвид какво вече правим, товара, който носим, пропорционално много по-голям в сравнение с други страни“, каза испанският министър.

Чешкият премиер Бохуслав Соботка също реагира негативно на предложението на Европейската комисия, предаде Радио Прага.

"Чешката република иска да помага на бежанците на основата на независими решения на своето правителство, а не чрез механизми, определени от ЕС. Чехия защитава принципите на „здравия разум“, коментира той.

"В момента Естония не е готова да приема бежанци от Африка по квотите. Наличната инфраструктура не позволява на Естония да приема допълнително количество бежанци", заяви снощи вътрешният министър Хано Певкур.

Той поясни, че не са предвидени средства за разширяване на бюджетните разходи, предаде ТАСС, цитирана от БГНЕС.

Певкур напомни, че в момента се разглеждат над 80 молби от чужденци за предоставяне на убежище в Естония.

"В центъра за приемане има само 35 места, там вече е твърде тясно", каза той.

Малайзия върна кораб с 500 мигранти

Междувременно Малайзия отпрати кораб с над 500 мюсюлмани рохинги и бангладешци, след като им осигури храна и провизии, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Корабът беше открит вчера край бреговете на северния щат Пинанг, само дни след като над 1000 бежанци пристигнаха на близък остров.

Зам.-вътрешният министър Ван Джунайди Джафар заяви, че Малайзия не може да си позволи мигрантите да залеят бреговете на страната. Той добави, че правителството се е отнесло хуманно с имигрантите, но "вече е време да покажем, че те не са добре дошли тук".

Правителствата от Югоизточна Азия трябва да окажат натиск върху Мианма да реши кризата с рохингите, добави заместник-министърът.

В Мианма живеят около 1,3 милиона рохинги и разрастващата се хуманитарна криза е на път да излезе от контрол, отбелязва АП.

Смята се, че хиляди мигранти все още са заседнали в протока Малака и околните води, след като капитаните, свързани с мрежите за трафик, са напуснали корабите.

По-рано тази седмица и Индонезия, която прие около 600 бежанци, върна кораб с мигранти. Говорител на външното министерство обаче отрече, че това е политика на връщане на мигрантите. Той обясни, че те са искали да отидат в съседна Малайзия и са навлезли в индонезийски води по случайност.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар