Имунитетът на Сидеров е искан 4 пъти за 10 години

28 октомври 2015 10:30   2671 прочита
Волен Сидеров отказа да каже ”Ела, вълчо, изяж ме” и да си даде сам имунитета. Сн.: БГНЕС
Волен Сидеров отказа да каже ”Ела, вълчо, изяж ме” и да си даде сам имунитета. Сн.: БГНЕС


Волен Сидеров отказа да каже ”Ела, вълчо, изяж ме” и да си даде сам имунитета. Сн.: БГНЕС

Откакто Волен Сидеров е депутат през 2005 г. до момента са внесени четири искания от главния прокурор за сваляне на депутатския му имунитет, обобщава БТА.

Първото искане - от главния прокурор Борис Велчев на 28 април 2006 г., е за подбуждане към лъжесвидетелстване и спомагане на лице, извършило престъпление да избегне наказателно преследване. Поводът е инцидентът на автомагистрала "Тракия", при който автомобилът на телевизия "Скат", в който се возят депутатите Сидеров и Павел Чернев, катастрофира с друга кола. Двамата предизвикаха скандал с шофьора и го обвиниха в опит за атентат.

По този случай парламентът разреши възбуждане на наказателно преследване, започна дело, но той бе оправдан.

Второто искане, внесено от Сотир Цацаров на 8 януари 2014 г., е за предизвикания от Сидеров скандал на 6 януари 2014 г. е заради скандала на летище Варна. В този случай той сам се отказва от имунитета си, беше му повдигнато обвинение за нанасяне на лека телесна повреда на полицай и по случая се води дело.

Третото искане, внесено на 12 октомври 2015 г., е за сваляне на имунитета на Сидеров и Десислав Чуколов от "Атака" за груби и непристойни действия, нарушаващи обществения ред. Поводът е инцидентът на ул. "Г.С.Раковски", когато двамата предизвикаха скандал и влязоха в сблъсък със собствениците на магазинче за алкохол и цигари, а след това и с полицаи. От прокуратурата заявиха, че има данни, че двамата са нанесли леки телесни повреди на двама полицаи.

По случая още няма решение на парламента.

Последното искане беше внесено от Цацаров на 26 октомври искане за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Сидеров и Чуколов и за задържането им под стража заради първото им нахлуване в НАТФИЗ, когато обиждаха и заплашваха студенти.

И по този случай се чака решение на Народното събрание.

Как се сваля имунитет

Процедурата по снемането на депутатския имунитет е регламентирана в чл. 70 от Конституцията от 1991 г. и в чл. 134 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, приет през 2014 г.

Съгласно текста депутатите не могат да бъдат задържани и срещу тях не може да бъде възбуждано наказателно преследване, освен за престъпления от общ характер и то с разрешение на парламента (когато е в сесия) или на неговия председател (по време на парламентарните ваканции).

При заварено тежко престъпление разрешение за задържане не се иска, но в такъв случай незабавно се известява Народното събрание или неговия председател ако то не заседава. Когато са налице достатъчни данни, че народен представител е извършил престъпление от общ характер, главният прокурор отправя мотивирано искане до парламента или до неговия председател, с което се иска разрешение за възбуждане на наказателно преследване.

Свалянето на имунитет се гласува с обикновено мнозинство.

Регламентирана е и възможността депутатът сам да се откаже от имунитета си, когато подаде писмено съгласие до председателя на парламента, който уведомява незабавно главния прокурор и Народното събрание на първото пленарно заседание след постъпването на съгласието за отказ.

Депутатът обаче няма право да оттегли даденото си съгласие. При поискване и явяване народният представител се изслушва от парламента. Когато наказателното преследване завърши с присъда, с която е наложено наказание лишаване от свобода за умишлено престъпление, или когато изпълнението на присъдата не е отложено, Народното събрание взема решение за предсрочно прекратяване пълномощията на депутата.

Днес парламентът ще започне първото си заседание след предизборната ваканция с обсъждане на създаването на Временна комисия по исканията на главния прокурор за искането за сваляне на имунитета на Сидеров и Чуколов.

Освен това ще бъде обсъдено предложението на ГЕРБ имунитетът да отпадне частично - да не важи при извършване на престъпления, а само при изказвания или при законодателна инициатива.

Вчера самият Волен Сидеров заяви, че няма да даде сам имунитета си. Той се оплака, че искат да го задържат показно и да го отведат с белезници, както навремето Никола Петков, а ако му свалят имунитета, всеки полицай, който поиска, ще може да се гаври с него.

По тази причина симпатизанти на "Атака" организираха протест пред парламента, докато се провежда и малка демонстрация срещу Сидеров.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар