И мъже, и жени ще се пенсионират на 65 години



Ивайло Калфин
Пенсионната възрастта ще расте до 2043 г.
Масовата възраст за пенсиониране и на мъжете, и на жените да стане 65 г. Това предложение днес официално представи вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин на среща със синдикати, работодатели и политическите партии, съобщава „24 часа”.Възрастта за пенсия на мъжете да нараства с по 2 месеца през 2016 и 2017 г. от сегашните 63 г. и 8 месеца. След като достигне 64 г. за мъжете, ще се увеличава с по 1 месец до 2029 г., когато ще стане 65 г.
При жените масовата възраст за пенсия ще се увеличава с по 2 месеца и ще достигне 65 г. през 2037 г. Осигурителният стаж, нужен за пенсия, пък ще стане 40 г. за мъжете и 37 г. за жените. В момента е 38 г. за мъжете и 35 г. за жените.
„След като възрастта за пенсия бъде изравнена на 65 г. през 2037 г., ще се въведе автоматичен механизъм за нарастването ѝ според продължителността на живота”, съобщи Калфин.
Най-дълго ще нараства пенсионната възраст за жените, работещи в първа и втора категория труд. При тях това ще става с по 4 месеца на година до 2043 г. и ще стане 57 г. за работещите в първа категория и 62 г. за тези от втора. Тази ще е възрастта и за мъжете, които работят съответно в първа и втора категория. Предлага се и възможност за ранно пенсиониране до 1 година преди навършване на възрастта. При ползването му пенсията ще бъде намалявана с 0,4% за всеки недостигащ месец.
Бизнесът е поискал по-бързо вдигане на възрастта за пенсия, обясни след консултациите вицепремиерът.
Калфин е предложил и увеличение на осигуровките с 4,5%. То трябва да започне през 2016 г. и да продължи до 2027 г. Планът на вицепремиера предвижда през първата година да бъде вдигната пенсионната осигуровка с 0,5%, а на втората тази за безработица с 0,2%. Така двете увеличения щели да се редуват, докато пенсионната осигуровка стане 21,3% вместо сегашните 17,8%, а тази за безработица се увеличи от 1 на 2 процента от заплатата. Според него това увеличение ще донесе 1 млрд. лв. повече приходи за НОИ в края на периода.
“Бизнесът обяви, че е против всякакво вдигане на разходите за труд. Реакциите на политическите партии бяха различни”, разказа след срещата Калфин.
Той предлага и увеличение на максималния осигурителен доход до размер 10 минимални работни заплати. Вицепремиерът очаквал всички заинтересовани да се изкажат публично. Преговорите по всеки един параметър ще продължат до 31 март.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.