Хората в Русия губят чувството за сигурност в утрешния ден



През 2009 г. Владимир Путин разпореди да намалят цените на месото в супермаркет, защото били много високи. Сн.: БТА
Хората в Русия губят чувството за сигурност в утрешния ден, пише "Независимая газета".
През последните три месеца в страната е нараснал броят на хората, разтревожени за бъдещето, информира вестникът, като се позовава на "провластовия" социологически център ВЦИОМ, предадоха Би Би Си и БТА.
Сигурност в утрешния ден усещат 51 на сто от участниците в анкета сред жители на 132 града в Русия.
През миналото тримесечие оптимистични са били 58 процента от отговорите, през второто - 61 на сто.
Повечето анкетирани планират живота си едва за два-три месеца напред. Нищо чудно, че несигурността расте - растат и потребителските цени, а повишение на доходите не се задава, пише изданието.
След анализ на официалната статистика то стига до извода, че годишната инфлация в Русия може да е стигнала около 9,4 на сто.
С по 25 процента са поскъпнали примерно свинското и захарта, с 65 на сто - елдата (или гречка), едно от най-популярните в страната варива.
Над 15 на сто е поскъпването на рибата и морските дарове.
Това обаче са средни данни - от провинцията идват още по-тревожни новини, посочва всекидневникът.
В Нижегородска област (Централна Европейска Русия) ценовият скок при картофите е почти 40 на сто, при рибата - 42 на сто, а елдата е поскъпнала със 74 процента.
Месопроизводителите допускат цените при тях да нараснат с 20-30 на сто, а продавачи твърдят, че догодина ще поскъпне средно с 20 процента и чаят на дребно.
Несигурността идва и от спада в доходите. В някои области се надига възмущение от бавенето на заплатите и съкращенията сред персонала. Вестникът очаква днес протест във волгоградски завод, където според местни медии от осем месеца не се плащат възнаграждения.
В друго местно предприятие се канят да уволнят близо 700 души, в трето - над 4000.
Бордовете на компаниите не хранят илюзии, че положението ще се подобри.
По данни на сайта Superjob.ru, двойно по-малко фирми от миналата година предвиждат да вдигнат или индексират заплатите.
"Хората ходят по-рядко в заведения за обществено хранене. Пазарът плавно се търкаля към пропастта, покупателната способност продължава да спада, а наемите в евро и долари - да растат заедно с цените на храните", констатира изданието и помества коментар на Алексей Гисак, съсобственик на верига кафенета.
Хлебните изделия в Русия може да поскъпнат с 10 на сто, при все че тазгодишната реколта зърнени храни е сред най-високите, прогнозира "Комерсант".
"Доставчиците вдигат цените и се мотивират с поскъпване на брашното, зърното и захарта, чуждестранните суровини, амбалажа и транспорта, пояснява Артьом Глушченко", говорител на веригата "О`кей".
Вдига се дори цената на маята.
Руското министерство на промишлеността и търговията обаче не регистрира сериозни колебания в цените на хляба и твърди, че браншовият пазар внимателно се следи от Федералната антимонополна служба, допълва "Комерсант".
През 2010 г. местните власти в руския град Саратов принудиха собствениците на магазини за хранителни стоки да обявят ниски цени или да затворят търговските обекти заради визита на президента Дмитрий Медведев.
През 2009 г. тогавашният премиер Владимир Путин направи изненадващо посещение в московски супермаркет и скастри собствениците да намалят цените.
В Русия се задават по-тежки времена, отколкото правителството предполага, предупредиха наскоро банкери.
Според тях официалните прогнози за близките 3 години са твърде далеч от реалността.
Премиерът Дмитрий Медведев коментира пък, че след няколко години страната му напълно ще покрива потребностите си от хранителни стоки със собствено производство и няма да са й необходими чуждестранни продукти.
В началото на август Русия наложи ембарго над повечето европейски и американски хранителни стоки в отговор на западните санкции срещу Русия във връзка с украинската криза.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.