Горанов: Няма данък "уикенд", ще има данък "всеки ден"

30 декември 2015 10:15   3297 прочита
Горанов се противопостави и срещу данъка за вредни храни. Сн.: БГНЕС
Горанов се противопостави и срещу данъка за вредни храни. Сн.: БГНЕС


Горанов се противопостави и срещу данъка за вредни храни. Сн.: БГНЕС

Няма данък "уикенд", ще има данък "всеки ден". Целта на данъка не са телефони и таблети, а големите активи на фирмите.

Това обяви пред Нова телевизия финансовият министър Владислав Горанов и добави, че става въпрос за системата за ДДС и възстановяване на справедливостта.

Известният вече данък "уикенд" предвижда деклариране на фирмени активи, които се ползват и за лични цели от собствениците на фирмите. За тях ще се връща до 70% от възстановения ДДС.

МФ въведе "данък уикенд" през правилника на министерството, избягвайки гласуването в парламента. Това стана, след като преди месец депутатите гласуваха на второ четене промените в Закона за корпоративното подоходно облагане, като отпаднаха т.нар данък "уикенд" и данък "градина".

Вчера бившият финансов министър Симеон Дянков определи този данък като безумие. Срещу него се противопоставиха и работодателските организации.

Като физическо лице плащаме ДДС от 20% върху всяка стока, която купуваме. Фирмите, регистрирани по ДДС, пък тези 20% им се приспадат. Къде се нарушават правилата. Вижда се, че фирмите декларират коли, къщи, яхти за служебно ползване, а в същото време се ползват за лични нужди. Така се ощетява фиска, просто се краде ДДС, каза днес Горанов.

Според него целта на промените не са как се ползват служебните телефони и таблети и дали се носят вкъщи, а големите активи на фирмите, които се ползват за лични нужди.

"В полите на Витоша има много имоти, които са фирмени, а в тях се живее. Има много собственици на фирми, които са направили така, че целият им личен живот да минава през фирмата. Това не е редно и нашата цел е да го спрем”, категоричен е финансовият министър.

Горанов добави, че от тази промяна в ДДС се очаква в бюджета да влязат около 100 млн. лева приходи.

Той се противопостави и на данъка за вредни храни. Според Горанов такъв данък ще повиши контрабандата на тези стоки от съседните страни и няма да изпълни поставените цели.

Финансовият министър коментира и пазарите на горива у нас. Според него на пръв поглед прави впечатление, че цените на горивата у нас са много близки. Заедно с това темпото на намаляването на цената за крайния потребител изостава от темпото на намаляване на цената на суровината на петролните пазари.

Обяснението е, че се следва логиката на доставките на петрол, но в обществото остава усещането, че цените на горивата у нас са относително високи.

"Аз нямам аргументи да разсея това", призна Горанов. Според него има негласно споразумение търговците да си следят цените и да се придържат към едни нива. "Да не го наричаме картел", допълни обаче министърът и поясни, че очаква Комисията за защита на конкуренцията да "си свърши работата" при проверката на пазарите на горива.

Стабилността и предвидимостта на правителството успокоиха хората, а данните за потреблението носят умерен оптимизъм, посочи още Владислав Горанов. Ако няма глобални проблеми, които да ни засегнат, имаме реални шансове за "икономически растеж с темпове, които всеки българин да усети", допълни той.

Финансовият министър очаква още увеличението на заплатите от края на тази година - на учителите, в музеите, и на минималната работна заплата от началото на 2016 г., да се отрази позитивно върху потреблението през годината.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар