Годишно Евросъюзът губи до 120 милиарда евро заради корупция



По 120 млрд. евро губи годишно ЕС от корупция. Снимка: архив, Reuters
Годишно Евросъюзът губи до 120 милиарда евро заради корупция, обяви еврокомисарят по вътрешни работи Сесилия Малстрьом, цитирана от ИТАР-ТАСС.
"До 20-25% от стойността на договорите за обществени поръчки отиват в джобовете на чиновниците. Обществените поръчки в страните от ЕС са близо 15 процента от общия брутен вътрешен продукт на Евросъюза", допълни Малстрьом.
Най-високо равнище на корумпираност в държавния апарат е отчетено в България, Румъния, Чехия, Словакия и Италия.
Трима на всеки петима ръководители на малки компании в Чехия посочват, че са принудени да прибягват до подкупи, за да спечелят конкурси.
България просто не публикува данни по договорите и резултатите от търговете за обществени поръчки. Такава практика има и в Италия. Гърция, Португалия и Испания също имат сериозни недостатъци в сферата на отчетността в държавния сектор.
Европейската комисия се надява, че тласък за решаването на този проблем ще стане публикуването на антикорупционни отчети тази година.
Междувременно Финландия и Германия заявиха, че нежеланието на Румъния и България да се бори със схемата на подкупи е основната причина те да не са съгласни двете нови членки на ЕС да влязат в Шенген.
източник: dnes.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.