Глобяват кмета на Царево заради замърсения плаж в Лозенец

РИОСВ-Бургас ще глоби кмета на Царево инж. Георги Лапчев за замърсяването с непречистени отпадъчни води на морето при Централен плаж Лозенец.
Замърсяването е причинено от заустване на непречистени отпадъчни води от канализационната система през аварийния изпускател на входната шахта на станцията за отпадъчни води (ПСОВ) в с. Лозенец, разкри проверката на РИОСВ-Бургас на 28 и 29 юли 2015 г.
Допуснатото заустване е нарушение на издаденото за обекта разрешително. На кмета на община Царево екоинспекцията ще състави акт по Закона за водите. Санкцията е от 2 000 до 10 000 лева.
След микробиологичен анализ на водата в зоната Лозенец - Централен плаж, Регионалната здравна инспекция на Бургас издаде временна забрана за къпане в морето, съобщи пресцентърът на Министерството на здравеопазването в четвъртък.
Служители на РЗИ-Бургас са извършили двукратно извънредно тестване на водите за къпане на Централния плаж по сигнали от граждани и от областния управител на Област Бургас. След установеното замърсяване са уведомени всички отговорни служби - Регионалната инспекция по околната среда и водите, Басейновата дирекция за Черноморския район, както и кмета на града.
Здравната служба ще продължи да следи нивото на бактериите в морската вода, и забраната ще може да отпадне едва когато се получат два последователни анализа, които са в нормата.
Дотогава здравните власти препоръчват на плажуващите да спазват ограничението заради собствения им стомашно-чревен комфорт.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.