Германия едностранно разтрогна съглашения с Вашингтон и Лондон

03 август 2013 10:42   4799 прочита
Ангела Меркел защити действията на американските спецслужби. Сн.: EPA/БГНЕС
Ангела Меркел защити действията на американските спецслужби. Сн.: EPA/БГНЕС


Ангела Меркел защити действията на американските спецслужби. Сн.: EPA/БГНЕС

Германия едностранно разтрогна съглашенията с Вашингтон и Лондон, позволяващи на техните спецслужби да следят телефонните разговори и интернет кореспонденцията на територията на Германия.

"Отмяната на съглашенията се налага с оглед събитията през последните седмици. Тя бе не само необходима, но и логично следствие от дискусиите за защита на личния живот на гражданите", заяви германският външен министър Гидо Вестервеле, цитиран от БГНЕС.

Съглашенията са сключени още през 60-те години на миналия век, като стават допълнение към немския закон за ограничение на тайните преписки - т.нар. закон G10.

Законът разрешаваше на спецслужбите да следят до 20% от кореспонденцията между Германия и другите страни. В края на юни т.г. стана ясно, че Агенцията за национална сигурност на САЩ е прихващала месечно до 500 млн. телефонни разговора и електронни съобщения на територията на Германия.

Реакцията на немското общество, научило това, бе силно негативна. Възмущението ескалира и заради опита на канцлера Ангела Меркел да защити действията на американските спецслужби "с оглед ефективна борба срещу тероризма", като подобен опит направи и вътрешният министър Ханс-Петер Фридрих.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар