Германия е държава №1

30 януари 2016 10:36   2163 прочита
Германия е поставена на първо място.
Германия е поставена на първо място.


Германия е поставена на първо място.

Най-добрата страна в света за 2016 година е Германия. България пък се нарежда на 48-о място в класацията на “Ю Ес нюз енд уърлд рипорт”. В нея са включени 60 държави, разпределени така, че да бъдат равноправно представени всички континенти.

Какво прави една държава добра, питат авторите на изследването, осъществено съвместно с консултантската компания ВАV и института “Уортън” към университета в Пенсилвания. Дали това е нейната способност за лидерство? Военната ѝ мощ и икономическият ѝ потенциал? Или древната ѝ култура, на която се възхищават всички? А какво да кажем за доброто управление, свободата и прозрачността в бизнеса и политиката?

Всичко това има значение и влияе на начина, по който хората преценяват дали една страна е по-добра от друга, и в крайна сметка коя е най-добрата от всички.

Класацията за 2016 г. посочва като лидер Германия.

Следват Канада

и Великобритания,

а САЩ въпреки позицията си на световен лидер се нареждат на четвърта позиция. Пета е Швеция.

За съставянето на списъка са били анкетирани 16 000 души от четири световни региона. Те били помолени да оценят всяка от 60-те държави по 23 различни показателя, като резултатът в общата класация е средноаритметичен.

Кои точно държави да попаднат в класирането, е определено на основата на Индекса на ООН за човешко развитие, на брутния им вътрешен продукт, туризма и износа им.

Общо избраните 60 страни

обхващат около три

четвърти от

световното население

и 90% от глобалния

брутен вътрешен

продукт,

обясняват съставителите.

Отговорите на участниците в анкетата били разпределени в 9 категории. Една от тях е “потенциал за развитие” - става дума за система, прогнозираща бъдещия растеж на БВП на изследваните страни. Останалите 8 категории са гражданско общество, предприемачество, културно наследство, влияние, отвореност за бизнес, могъщество, качество на живот, развлечения.

Освен в общото подреждане всяка страна присъства и в 14 други много по-конкретизирани класации: най-добри страни за жените, за отглеждане на деца, за стартиране на кариера, за започване на бизнес, за създаване на седалище на корпорация, за получаване на образование, за обучение в чужбина, за инвестиции, за пенсионери, за да пътуваш сам, да живееш екологично, както и класации за най-влиятелни, най-прозрачни и най-насочени към страни. Тези класации (описани на следващите страници) също имат отношение към формирането на общата оценка.

Като сбор от всички разнородни оценки Германия заема първото място.

На най-голямата

европейска икономика

се гледа като на лидер

в окуражаването на

предприемачеството,

като на държава, чиято дума има безспорна тежест в световните дела и която в същото време е загрижена и прави много за собствените си граждани. Германската канцлерка Ангела Меркел, определена от в. “Файненшъл таймс” и от сп. “Тайм” за личност на 2015 г., е възприемана като ръководител, който се бори с някои от най-големите предизвикателства на съвременността като гръцката финансова криза и наплива на бежанци от Близкия изток и Северна Африка към Европа.

Германия е високо оценявана от хората по света и заради икономическия си модел, стимулиращ развитието на малкия и средния бизнес, тя се възприема като пример за формиране и обучение на специалисти в различни занаяти след излизането от училище. Германия събира най-високия брой точки за предприемачество - 10, много висок е нейният резултат, що се отнася до могъщество (8,5), развитие на гражданското общество (8,4) и качество на живот (8,1). В същото време хората по света не възприемат Германия като забавна страна. В това отношение оценката за нея е 1,5, а едва 0,1 от анкетираните я смятат за секси.

Канада, където наскоро дойде на власт младият премиер Джъстин Трюдо, се нарежда на второ място с особено високи оценки за качество на живот (10) и прозрачност на управлението.

Канада получава

9,9 точки за

гражданско общество,

където е високо оценена заради доверието, което вдъхва, за уважението към частната собственост, равенството на половете, грижата за религиозните свободи, за околната среда и човешките права.

Реноме на много влиятелна държава има

Великобритания, в която

е особено добре да се

получи висше образование

Лондон е определен като един от най-големите международни финансови центрове с изключително мощна банкова система, както и един от най-посещаваните градове в света.

САЩ без изненада събират най-висока оценка за могъщество (10), но за сметка на това имат изненадващо нисък резултат по отношение на отвореността за бизнес (5), а качеството на живот (5,4) изостава значително след Канада.

Петата поред Швеция е безспорният лидер в категорията на развитото гражданско общество. В първата петица по този показател са още Канада, Дания, Холандия и Австралия.

Колкото до потенциала

за развитие, там

начело са се подредили

все азиатски държави

- Индия, Сингапур, Китай, Тайланд и Япония.

Бразилия е страната, която дава най-големи възможности за забавления. Франция е лидер по културно влияние, а Италия е №1 по културно наследство.

Като обща черта сред водещите държави авторите посочват най-вече добрата социална политика и социалната защита на населението, като например достъпа до образование и здравеопазване. В това отношение Германия, Швеция и Австрия са модел, противопоставен, да речем, на САЩ, където огромните студентски заеми, тежащи като воденичен камък на врата на завършващите, са сочени като основна пречка за бъдещо развитие.

България заема 48-а позиция, като непосредствено преди нас са Уругвай и Тунис, а след нас са Колумбия и Румъния.

Най-много точки страната

ни получава по отношение

на отвореността за бизнес

- 4,4, а след това и на качеството на живот - 1,5. Най-зле страната ни е оценена по показател мощ и сила, където получава 0 точки. В тази категория политическото влияние на България е оценено с 0, икономическото и лидерството с 0,1, а военната сила с 0,3.

По отношение на качеството на живот България получава най-висока оценка за гостоприемство - 6,4, с 2 точки е оценена сигурността, а с 1,3 - политическата стабилност. С 0,6 са удостоени образованието и здравеопазването, а най-ниски са оценките за трудовия пазар - 0,5, и най-вече за равенството в доходите - 0,1.

Във водещата бележка България е описана като една от най-старите държави в Европа с много богата и древна култура. Отбелязано е, че 50 години е била изолирана от света заради комунистическия режим.

Съвременната икономика е описана като разчитаща най-вече на секторите строителство, услуги и туризъм. Отбелязва се също, че България има добре квалифицирана работна сила, но страната е смятана за една от най-бедните в Европа. Като най-тежки проблеми са изтъкнати организираната престъпност и корупцията.

Интересно е, че въпреки огромния финансов срив, който преживя, Гърция продължава да е доста напред в подреждането - на 26-о място. Високият ѝ резултат идва преди всичко от много високите показатели за културно наследство и културно влияние.

Като качество на живот

Гърция отстъпва

на България

като събира 1,4 точки.

На 24-о място е поставена Русия. Класирането ѝ в първата половина се дължи най-вече на силата ѝ. Страната има най-висока оценка за мощта на армията си (10). Политическото ѝ влияние в света също е оценено с максималния резултат (10).

В същото време гражданското общество е получило едва 0,6 точки. Доверието на гражданите във властта, както и грижата за човешките права са оценени на 0,2. По критерия отвореност за бизнес Русия получава кръгла нула. Колкото до качеството на живот - там е дадена 1 точка.

Китай пък има респектиращата оценка от 9,5 като перспектива за развитие. Най-напред сред азиатските страни е Япония, следвана от Сингапур. На последните места в общото подреждане са Иран, Украйна и Алжир.

САЩ и Великобритания най-влиятелни

САЩ, Великобритания, Германия, Китай, Франция и Русия са най-влиятелните държави в света според проучването. Този раздел на класацията е правен на основата на отговори на 8000 души на високопоставени позиции в различните държави по света.

Основните критерии са лидерство, солидни връзки с останалите държави по света, политическо влияние и здрави съюзи. Според съставителите никак не е изненадващо, че САЩ - най-голямата икономика и военна сила - са възприемани като най-влиятелната държава. Тази позиция дава на страната голяма тежест както в международните политически преговори, така и в тези по търговски въпроси. Шестте държави в челото на подреждането са постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН с изключение на Германия.

Колкото до Великобритания, поставена на второ място по влияние, за нея се казва, че още по време на колониалното си владичество е поставила отпечатък върху много страни по света. Отбелязана е нейната водеща роля в ЕС, НАТО, Световната банка, Световната търговска организация и Г-20.

Германия е трета, а Китай влиза на 4-о място с икономическия си потенциал, силната си и многобройна армия, мястото си на постоятен член в Съвета за сигурност, както и с факта, че почти всеки пети жител на планетата е китаец.

В това подреждане България е поставена на 55-а позиция. Доста по-предно място ѝ е отредено в критерия за прозрачност - 23-о.

За най-прозрачна страна в света пък е обявена Дания. Следват Канада, Швеция, Нова Зеландия и Холандия. Дания е лидер заради много силния контрол, който населението може да упражнява върху дейността на властите. Тя е и държавата, където хората и медиите имат най-лесен и бърз достъп до информация.

НАЙ-ПРОЗРАЧНИТЕ СТРАНИ

1. Дания

2. Канада

3. Швеция

4. Нова Зеландия

5. Холандия

6. Германия

7. Австралия

8. Люксембург

9. Австрия

10. Великобритания

............................

23. БЪЛГАРИЯ / 24 часа

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар