Франция е първият осминафиналист на Мондиал 2022! Полша взе своето от Саудитска Арабия

27 ноември 2022 14:07   2629 прочита

Световният шампион Франция се превърна в първия отбор, осигурил си участие в осминафиналите на Мондиал 2022, след като победи Дания с 2:1 в мач от група D на турнира. За "петлите" това бе втори пореден успех в Катар, с който те си осигуриха излизане от групата.

Франция бе записала две поредни загуби от Дания в Лигата на нациите от началото на годината, но започна уверено двубоя на стадион 974 в Доха и доминираше на терена. Датчаните се защитаваха умело и успяха да опазят вратата си до почивката, но 15 минути след началото на втората част Килиан Мбапе откри резултата след бърза контраатака и добра асистенция на Тео Ернандес. Дания отговори много бързо и след седем минути изравни чрез централния защитник Андреас Кристенсен, който се разписа с глава от близко разстояние след центриране от корнер. "Червения динамит" стоеше добре на терена в следващите минути, но не успя да реализира преимуществото си, а в 86-та минута Мбапе донесе успеха на Франция с втория си гол, дошъл след точно центриране на Антоан Гризман.

До края на двубоя играчите на Каспер Хюлманд нямаха сили за отговор и Франция спечели с 2:1. По този начин тимът на Дидие Дешан вече има шест точки на първото място и е сигурен за осминафиналите, докато на втора позиция е Австралия с три точки. Дания и Тунис делят третата позиция с една точка, но датчаните все още имат шансове да продължат напред, ако постигнат победа над Австралия в последния си мач в сряда, 30-ти ноември, от 17:00 часа. По същото време Франция ще срещне Тунис, като африканският тим също има теоретични шансове да излезе от групата.

Отборът на Полша записа първа победа на Мондиал 2022, след като надви Саудитска Арабия с 2:0 във втория си мач от Световното първенство в Катар. На стадион "Едюкейшън Сити" в Ал Раян саудитците, които изненадващо победиха Аржентина в първия си мач, доминираха на терена, но бяха неефективни в атака, докато Полша използва класата си в нападение, за да вземе ценни три точки.

От самото начало играчите на Ерве Ренар държаха повече топката, но трудно стигаха до чисти голови положения, докато поляците се възползваха от своя шанс в 39-та минута, когато Пьотър Желински се разписа от близко разстояние след добра асистенция на Роберт Левандовски. Малко след това реферът Вилтон Сампаоло отсъди дузпа за Саудитска Арабия след консултация с екрана край тъчлинията, но Салем Ал-Давсари бе надигран от Войчех Шчесни, който направи страхотно спасяване и при добавката.

След почивката картината на терена не се промени, като саудитците търсеха изравнителен гол и пропуснаха няколко шанса, преди Левандовски да сложи точка на спора в 82-та минута, когато се възползва от груба грешка на Абдулела Ал Малки и не сбърка, останал очи в очи с вратаря Мохамед Ал Овайс. За нападателя на Барселона това бе първи гол на световно първенство.

До края повече попадения не паднаха и Полша спечели с 2:0. По този начин тимът на Чешлав Михниевич излезе на първо място в група С с четири точки, една повече от Саудитска Арабия. В късния мач днес Аржентина (0 точки) се изправя срещу Мексико (1) от 21:00 часа.

В последния си мач от груповата фаза Полша ще срещне Аржентина в сряда, 30-ти ноември, от 21:00 часа, а по същото време тимът на Саудитска Арабия, който все още има шанс да излезе от групата, ще премери сили с Мексико.

В ранния мач от днес Австралия записа първа победа на Световното първенство, след като надви Тунис с 1:0 в двубой от група D. На стадион "Ал Джануб" в град Ал Уакра австралийците показаха ефективност в атака и издържливост в защита, за да стигнат до ценни три точки, които им позволяват да мечтаят за излизане от групата.

През първото полувреме играчите на Австралия, които загубиха тежко от Франция в първия си мач на Мондиала, бяха активни и поведоха в резултата в 23-та минута, когато централният нападател Мичъл Дюк се разписа с изключително майсторски удар с глава след центриране отляво. След почивката мароканците натиснаха в търсене на изравнителен гол и създадоха няколко опасности пред вратата на Матю Райън, но стражът на "кенгурутата" бе на мястото си, когато се налагаше, а защитниците пред него играха самоотвержено.

В крайна сметка Австралия заслужено стигна до успеха и записа първи три точки в актива си, с които се изравни с Франция на върха в класирането на групата, преди двубоя на "петлите" с Дания по-късно днес. Мароко остава с една точка и минимални шансове за класиране на осминафиналите. За Австралия това бе първа победа на световно първенство от 2010-та година насам и общо трета в историята им.

В последните си мач от груповата фаза Австралия среща Дания в сряда от 17:00 часа, а по същото време Тунис ще играе с Франция. /БГНЕС