Европейският съвет се събира изънредно заради бежанците

Европейският съвет се събира на извънредно заседание тази вечер, за да обсъди бежанската криза. В Рига протестираха срещу приема на бежанци.
Предвижда се държавните и правителствените ръководители настраните от ЕС да обменят становища по квотите, предложени от Европейската комисия за задължителното разселване на 120 хиляди души, пристигнали в Италия и Гърция.
Вчера министрите на вътрешните работи на ЕС постигнаха споразумение с голямо мнозинство за разпределянето в Европа на този брой мигранти, преодолявайки противопоставянето на редица източноевропейски страни на предложените от Брюксел квоти.
Против решението гласуваха Чехия, Унгария, Румъния и Словакия, а Финландия се въздържа.
Унгария, която също получи правото да разсели 54 хиляди мигранти в момента на нейна територия, се отказа да участва в схемата, а по-рано тази година не прие първите квоти на ЕК за разпределението на 40 хиляди чужденци.
В квотната схема Великобритания и Ирландия имат правото да не участват.
България ще приеме незабавно 852-ма разселени мигранти според решение на Съвета на ЕС.
Протести
Няколкостотин души протестираха снощи в центъра на Рига, столицата на Латвия, срещу решението на латвийското правителство да приеме 776 бежанци, взето на срещата на вътрешните министри от ЕС за разпределянето на 120 000 мигранти между страните членки, съобщи Франс прес, цитирана от БТА.
Близо 500 противници на приемането на мигранти, по данни на полицията, размахваха плакати с призиви за оставката на правителството и сравняващи председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер с нацисткия диктатор Адолф Хитлер.
Сред демонстрантите имаше членове на дясната националистическа партия Национален съюз, член на управляващата коалиция.
"Бежанците не са жертви, повечето от тях са тук за пари", заяви един от демонстрантите, който похвали Унгария и премиера й Виктор Орбан, че са блокирали унгарската граница срещу притока на мигранти.
"Това не е расизъм. Ние сме против приемането на мигранти, на тях може да се помогне по друг начин, например като им се изпрати медицинска помощ", заяви друг демонстрант.
Оланд: Санкции, като не се спазват правилата
Европа пое своята отговорност към бежанците, заяви вчера в Лондон френският президент Франсоа Оланд.
Европа "беше способна да посрещне (бежанците), но с условия и правила, и точно това искаше Франция, заяви пред журналисти Оланд, който е на посещение в Лондон.
"Споразумението позволява най-сетне да бъдат създадени центрове за информация и регистриране на бежанците", добави той.
Оланд изтъкна, че Франция вече е поела своите ангажименти.
"Аз самият обявих, че ще приемем 24 000 души. В това отношение всички страни трябва да изпълнят ангажиментите, които са поели. Някои не гласуваха, но решението беше взето с квалифицирано мнозинство. Това означава, че дори онези, които гласуваха против, ще трябва да изпълнят постигнатото споразумение", изтъкна френският президент.
На въпрос дали може да бъдат наказани страните, които не спазват постигнатото вчера споразумение, Оланд припомни, че "в Европа има правила" и че когато страните не спазват правилата, например за конкуренцията или пакта за стабилност, следват санкции. По този начин, по думите на френския президент, "тези страни се поставят в положение, когато това, което получават от Европа, престане да постъпва".
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.