ЕС ще се опита да намали енергийната зависимост от Русия

25 февруари 2015 11:30   6304 прочита
Марош Шефчович ще представи целите и приоритетите на енергийния съюз. Сн.: EPA/БГНЕС
Марош Шефчович ще представи целите и приоритетите на енергийния съюз. Сн.: EPA/БГНЕС


Марош Шефчович ще представи целите и приоритетите на енергийния съюз. Сн.: EPA/БГНЕС

ЕС трябва да сложи край на зависимостта си от Русия и да подкрепи ролята на Украйна като транзитна страна за руските газови доставки.

Това се казва в проекта на ЕК за енергийната стратегия на Съюза, който ще бъде представен днес, съобщи АФП, цитирана от "Фокус".

Документът, който е подготвен от заместник-председателя на ЕК за енергийния съюз Марош Шефчович (Словакия), трябва да бъде утвърден официално от Комисията и след това ще бъде връчен на всички страни членки за одобрение.

В плана Шефчович препоръчва на ЕС да промени отношенията си с Русия в енергийната сфера, така че те да се основават на отвореността на пазара, лоялната конкуренция, защитата на природата и сигурността.

Транзитът и източниците

Заместник-председателят на ЕК настоява ролята на Украйна като транзитна страна да бъде запазена и в същото време да се разшири партньорството с Норвегия, която е вторият доставчик на петрол и газ за Европа.

Шефчович подчерта нуждата от диверсификация на източниците с цел да се намали зависимостта от руския монопол за износ на газ „Газпром“.

„Смятам, че на Европа й е писнало всяко лято да дискутира как да преживее следващата зима. Най-голямата икономика в света не би трябвало да има такива притеснения в 21-и век“, каза зам.-председателят на ЕК в интервю за „Файненшъл таймс“, цитирано от "Фокус".

Русия ще остане „много важен доставчик“ за ЕС, но нейното влияние ще бъде намалено, добави той.

След като пое портфолиото си в края на миналата година, Шефчович приоритизира газопроводите от „южния коридор“ на стойност 45 млрд. евро, чрез които ще се доставя газ от каспийския регион и потенциално от Близкия изток до Югоизточна Европа.

Финалният участък от тази мрежа ще бъде Трансадриатическият газопровод (ТАП), който ще достига Италия и до 2020 г. ще пренася до Европа 10 млрд. куб. метра азербайджански газ.

Шефчович заяви, че ЕС ще използва политическото си влияние, за да бъде сигурно, че проектът ще бъде реализиран до края на 2019 г.

Контрол върху договорите

Европейската комисия иска да установи контрол върху бъдещите сделки на страните от ЕС с доставчиците на газ, съобщава РБК, позовавайки се на черновата на плана "Шефчович" за общоевропейска енергийна сигурност.

Проектът предвижда членовете на ЕС да бъдат лишени от част от суверенитета си в енергийната сфера в полза на Еврокомисията. Преди подписването на нови споразумения с трети страни, каквито са доставчиците на газ, страните членки ще трябва да представят договорите на ЕК, която пък ще се произнася за „съответствието им със законите на ЕС“.

Така Брюксел ще има последната дума по сделките, отбелязва РБК, цитирана от "Фокус".

Целите на енергийния съюз

Евродепутатите ще обсъдят днес с Марош Шефчович въпросите за енергийния съюз.

Петте цели на този съюз са:
осигуряването на стабилност на енергийните доставки за Европа,
по-задълбоченото свързване на европейските национални енергийни пазари,
намаляването на енергийните нужди на ЕС,
ограничаването на въглеродните емисии,
насърчаването на изследванията в областта на енергетиката.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар