ЕК: България да приеме задължително още 1600 бежанци

ЕК предлага България да приеме задължително още 1600 бежанци, в допълнение към договорените по-рано 500 души.
Европейската комисия представи днес предложението си за задължителни квоти за разселването на още 120 000 бежанци, пристигнали в Унгария, Италия и Гърция.
Това предложение е допълнение към квотите за разселването на 40 000 души, представени по-рано тази година.
Според новото предложение България следва да приеме още 1600 души.
През юли в Съвета на ЕС бе постигнато споразумение нашата страна да приеме 500 души. Така общата бройка разселени бежанци, които се очаква нашата страна да подслони, е 2100 души.
Най-големият дял от общо 160 0000 разселени бежанци е определен за Германия - 31 443 бежанци или 15,43 на сто от разселените.
Германската канцлерка Ангела Меркел отново поиска задължително разпределяне на бежанците между всички страни от ЕС, отивайки отвъд първоначалните предложения на Европейската комисия. "В Европа се нуждаем от обвързващо споразумение за задължително и трайно разпределяне" на бежанците, заяви тя пред германския парламент.
Европа трябва да приложи вече договорените мерки за справяне с миграционната криза, вместо да прави нови планове, заяви чешкият премиер Бохуслав Соботка. Той приветства факта, че планът на Комисията поставя ударение по-скоро върху дългосрочните мерки за справяне с притока от бежанци, , отколкото върху задължителните квоти, против които е Чехия.
Реакции в Европарламента
Мнозинството в Европейския парламент подкрепи предложените задължителни квоти за разселването на 160 000 бежанци.
От името на Европейската народна партия Манфред Вебер заяви, че ЕС трябва да осигури помощ на пристигащите и да изпълни човешките си задължения.
Сайед Камал от Европейските консерватори и реформатори отбеляза, че има нужда да бъдем реалисти, ясно да различаваме бежанците от икономическите имигранти.
Възлагането на задължения може само да влоши проблема. Европа няма нужда от нова Желязна завеса, а от желязна воля за справянето с това предизвикателство, коментира той.
Ги Верхофстат от Алианса на либералите и демократите уточни, че същността на проблема е в липсата на политическа воля. Отношението към бежанците в Унгария не прави чест на Европа, коментира той. Според него е необходимо обособяването на режим на единна "синя карта" в ЕС, както в САЩ е въведена "зелена карта" за предоставянето на право на работа на имигрантите.
Филип Ламбертс (Зелени) предложи централата на ЕП в Страсбург да бъде временно преотстъпено на бежанците.
Найджъл Фараж от групата "Европа на свободата и пряката демокрация" заяви, че "Ислямска държава" използва мигрантските пътища, за да влее джихадисти в ЕС. Трябва да избавим обществата си от тази опасност, трябва да спрем лодките, както направи Австралия, призова той.
Ако Великобритания не получи обратно контрола на границите си, догодина ще гласува за напускане на ЕС, заяви Фараж.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.