Една четвърт от бездомниците в София са висшисти

Около една четвърт от бездомниците в София са висшисти, показват данните от пилотно проучване на участниците в проекта "Градски номади".
Изследването е направено през май-юни т.г. и официално ще бъде представено през есента, заявиха пред БГНЕС Миа Агова и Елеонор Генова, които заедно с Йоана Богданова са инициатори на проекта.
Профилът на бездомника е мъж между 50 и 60 г., със сериозен трудов стаж. Като причина за тежкото им положение са семейни конфликти и жилищни измами.
Ако има нещо общо в характерите на тези хора без дом е, че те не обичат да мрънкат, да се оплакват, може да имат ужасен живот, но успяват да се справят, твърдят двете млади жени, на които се случва често да общуват с тях.
Хората без дом са силни и горди хора, това е избор, не обичат и да просят, твърдят те.
Нарекохме тези хора без дом градски номади, за да вложим нещо позитивно в отношението към тях, припомни раждането на идеята Миа.
Има градски номади с всякакви съдби - едни са преживяли жилищни измами и това е сериозен процент от тях, други са с нелекувани психически и здравословни заболявания, жени, преживели битово насилие, най-общо – хора с тежки съдби, допълни я Елеонор.
Но има и такива, за които скиталчеството е техен личен избор, каза тя.
Според статистическия институт бездомните у нас се увеличават, но оттам преброяват само тези, които имат лични документи, а точно те са толкова малък процент, че просто не си заслужава да приемаме такава цифра за обективна, посочи Ния. На практика статистика за тях няма, допълни тя.
От фондация "Каритас" идва информация, че бездомните в цяла България са 500 хил. души, а само в София - 100 хил. души, докато при "Мисия без граници", които от 4 г. организират безплатни кухни по две локации в столицата, само в центъра на града бездомните са 5 хил. души.
Трите жени от половин година се борят да има официално преброяване на бездомните хора в България, за да могат да се изградят адекватни политики в тази област и да им се помага. Приютите явно не са решение, защото са малко на брой - има 13 центъра за временно настаняване с капацитет 670 души в цялата страна. Съществуват и няколко кризисни центъра в София през зимните месеци със 170 места.
Мнозинството от градските номади са потвърдили, че не биха стъпили изобщо в приют, освен ако навън не е минус 20 градуса. Но пък всички са изразили острата липса на баня, за да поддържат хигиена, и на следващо място - искат да имат възможност да работят, да се преквалифицират, именно защото 24% от тях са високо образовани.
Има и такива от тях, които са прихванати от престъпни мрежи, но това не са класическите организирани престъпни групи.
Особеното при градските номади е, че те не представляват компактна група, не си делят места за спане, повечето са индивидуалисти.
Засега от българските институции най-съпричастни към проблема са от Столична община, особено при поставянето на малка къщичка в един от парковете, а и защото проектът се развива основно в София, признават активистите.
Те възнамеряват да привлекат на своя страна гражданския сектор и чак тогава да предложат решения. Засега имат само програма, пилотното проучване и търсят финансиране.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.