Две семейства с по 10 деца разказват, че макар с малкия бюджет, с който ги гледат, са щастливи

08 април 2014 13:30   4 коментара   16590 прочита
Русенското семейство с 10 деца
Русенското семейство с 10 деца


Русенското семейство с 10 деца

Две семейства с по 10 деца разказват, че макар с малкия бюджет, с който ги гледат, са щастливи.

Ивелина и Красимир отглеждат децата си в собствено жилище от 60 кв. м в Русе и разчитат на малко под 1000 лв. - заплатата на бащата от 500 лв. и майчинските, съобщи Нова телевизия.

„Много обичаме децата и искахме да имаме голямо семейство. Първото дете се роди през 2000 г. Със съпруга ми никога не сме говорили точно колко деца ще имаме, но знаехме, че ще са над две”, разказва Ивелина.

Красимир казва, че в момента готвят на газова бутилка, защото печката се счупила. Засега финансите не стигат, за да си купят нова.

В апартамента тече ремонт, има много мухъл. Семейството е кандидатствало за заем, за да направят по-бързо ремонта, но не са ги одобрили.

"Единственото, което няма вкъщи е тишина”, споделят двамата родители, но са категорични – „Щастливи сме!”

"Засега не плануваме 11-о дете. Стига толкова вече”, казват с усмивка родителите.

Петранка и Добри Добреви от варненското с. Боряна пък отглеждат 10-те си деца с малко над 600 лв. и също обясняват, че са щастливи.

Най-малкото дете е 6-месечният Димитър, а най-големият - Иван, е на 16 г.

Жилището, в което живее семейството, е двустайно. Легла има за всички, но повечето спят заедно, защото не са свикнали по отделно.

Никой няма свое легло, всеки спи, където му харесва.

„Решихме да имаме 10 деца, за да е по-весело, всичките са планирани", разказват родителите и допълват, че тези деца им стигат.

По думите на Петранка парите им стигат. Децата са гледани и облечени.

„Гледаме повечето от парите да отиват за храна. Имаме и голяма градина. Сеем чесън, домати и пипер и правим консерви, за да има какво да ядем през зимата", обяснява Добри.

Хладилникът не работи от 3-4 г., затова готвят ден за ден. Пералнята също се е развалила.

„Виждам, че децата имат желание за компютър, но те са големи и разбират, че е по-добре без компютър, отколкото да стоят гладни. Засега до 7-и клас учебниците им бяха безплатни, сега в 8-и клас ще ми е трудно, защото трябва да купувам два комплекта учебници, но ще се справим", споделя още Петранка.

12-годишната Соня разказва, че в училище я приемат нормално, но по-малката й сестричка - 9-годишната Женя, признава, че й се подиграват затова, че са толкова много деца и че са бедни.

източник: dnes.dir.bg

4 коментара
08 Април 2014 14:02 | тесногръдие
Оценка:
1
 (
9
 гласа)

Родителите били щастливи с по 10 деца, но дали са щастливи децата май не ги интересува. Разумно е да се раждат толкова деца, колкото може цивилизовано и качествено да ги отглеждат родителите им, а не да живеят в оскъдица и немотия. Не могли да им купят компютър, защото е по-важно да не гладуват. Дали изобщо тези родители се замислят, че осакатяват децата си, които от малки вече живеят със съзнанието на бедни хора. От беден човек не очаквай много, той цял живот ще мисли само за изхранване на себе си и децата си, и възможността му за интелектуално и духовно развитие винаги ще е на заден план. Времената са други ...по-добре отгледай 1 - 2 деца без съзнание за материална бедност, отколкото 10 зверчета, които цял живот ще гледат в паницата на другите и няма да имат самочувствие


08 Април 2014 15:52 | мнение
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

Човек е добре да има самоконтрол на всичко в живота си. Това важи и за броя деца, които може да отгледа на добро социално, финансово, интелектуално, духовно... ниво, съобразено с изискванията на времето в което живее. Не мисля че е разумно в днешните болни времена да раждаш на воля, без да имаш представа как ще ги отглеждаш, как ще ги осигуриш материално, което е много важно


08 Април 2014 23:17 | ?
Оценка:
-1
 (
7
 гласа)

Сигурно тези родители са щастливи, защото не мислят като гореизказалите се. Достатъчно е да дарят децата си с любов, да ги научат на труд и алтруизъм, а не на материализъм. Така се изграждат стойностните люде, както по време на Българското Възраждане, в многодетни, материално бедни, но духовно богати семейства.


09 Април 2014 09:09 | 12
Оценка:
0
 (
4
 гласа)

Материалното разваля децата разкоша води в друга посока посягат към наркотици и стават ненужни за обществото. Детето на многодетен родители цени хляба, цени труда на родителите си и обществото. Такива деца стават с труд достойни граждани .Да са им живи и здрави и успех в живота. А родителите са герои за да я има България трябва да има и много деца.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар