Държавният глава на България отправи редица критики към Република Македония

"Не сте чули такова нещо от мене", с тези думи президентът Росен Плевнелиев, коментира изказване на българския посланик в ЕС Димитър Цанчев, според когото македонците са нова нация, създадена след 1941 г. и обвинява Македония за провокации към България.
Държавният глава на България, който е на работно посещение в Съединените щати, все пак отправи редица критики към Република Македония, при това - позовавайки се на българското влияние върху решението на Европейския съвет от миналия декември - да не се започват преговори за членство на Македония в ЕС. пише агенция МИА, цитирана от "Дневник" и "Фокус".
Плевнелиев обвърза българската подкрепа за еврочленството на Македония с подписването на договор за приятелство между двете страни и с общо отбелязване на исторически събития.
"Решението, че Македония все още не е готова да започне преговорите, е общо решение на Съвета на министрите на ЕС. Нямаше вето от България или от Гърция, много държави изразиха загриженост. Ние винаги сме стояли до Македония в тежките моменти. Но ако някой иска да му се помогне, той трябва и да работи", казал държавният глава, цитиран от македонската агенция.
Плевнелиев отбелязъл, че между двете страви има два големи въпроса. "Единият е прилагането на договора от 1999 г., особено през изминалите четири-пет години. Ние не трябва да внасяме проблемите си в ЕС, а трябва да ги оставим пред вратата. Това не е голям проблем, може да се реши за секунда.
Вторият голям въпрос е този за общата история. Ако някой реши, че Гоце Делчев е само техен герой, а не и наш герой, против всички решения на Европейския парламент да споделяме историята си, както Германия и Франция днес споделят тяхната история", посочва българският президент.
Той е критикувал и изграждането на паметници на български герои в Скопие, които Македония не желаела да споделя със съседните държави.
източник: dnes.dir.bg
Не е ли противоестествено, точно те да бъдат
"История Македонии и история Бывшей Югославской Республики Македония — это не одно и то же. Эта оговорка, вероятно, не будет необходима, когда последняя согласует своё будущее новое имя с Грецией на переговорах, идущих под эгидой ООН на протяжении последних лет с 1991 года, когда Македония объявила о своей независимости. Но не стоит забывать о том, что Республика Македония никакого отношения к Древнегреческой Македонии не имеет. История Македонии как государства насчитывает немногим более полувека: в 1945 году в составе Федеративной народной республики Югославия была образована Народная республика Македония (с 7 июля 1963 — Социалистическая Республика Македония), которая после распада федерации в 1991 году получила независимость. Относительно молодым является и македонский народ, сложившийся лишь в XX веке. "
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.