Държавата дава 60 млн. лв., за да върне българите от чужбина. Гурбетчии: Ще стане, ама друг път 

18 юли 2025 07:21   1 коментар   1589 прочита


През последните 35 години над 2, 5 милиона българи са напуснали страната, като над 80% от тях са с висше образование и висока квалификация, искаме техните знания и умения 

България се изправя пред едно от най-големите си предизвикателства – обезлюдяването и изтичането на мозъци. В отговор на тази тревожна тенденция стартира мащабната програма "Избирам България" с бюджет от 60 млн. лв. Целта е ясна: да се пребори с демографската криза, като мотивира хиляди българи да се завърнат от чужбина и да насърчи преместването към по-малките населени места, вдъхвайки нов живот на обезлюдените райони. Тази важна инициатива, представена през май, е насочена към възстановяване на човешкия потенциал на нацията. 

През последните 35 години над 2, 5 милиона българи са напуснали страната, като над 80% от тях са с висше образование и висока квалификация. Този "изтичане на мозъци" представлява едно от най-големите предизвикателства пред нацията. Програмата цели да привлече тези хора обратно, използвайки техните придобити знания, квалификация и ентусиазъм за развитието на родината. 

Дали е възможно да се случи това? 


Много българи, заминали на гурбет, милеят за родината. Те нямат търпение да дойде лятото, за да прекарат ваканциите си у дома. Но не и в дългосрочен план, поне за голяма част от тях. 

Таня от Кърджали е заминала за Великобритания преди повече от 15 години, работи в престижен салон за красота и няма намерение да се върне обратно в България. Тя не смята, че програмата ще даде положителни резултати. 

"Много обичам България, обожавам си родния край, но свикнах в Англия, тук изградих кариера, имам приятели, среда, получавам добра заплата. Добре ми е тук", казва тя. На същото мнение е и нейният брат Григор. "Когато аз дойдох тук, той все още беше ученик, а две години по-късно дойде и той. В началото не искаше много-много, но много бързо свикна, тук продължи образованието си, квалифицира се, стана професионален електротехник, работи в едни от най-големите обекти в Лондон, а месечните му доходи са толкова високи, че дори за една година не би ги направил в България", казва още кърджалийката,пред Флагман бг . 

"Ще се върнем, ама друг път", споделя с шеговит тон Костадин, който живее в Швеция. В скандинавската страна е решил да емигрира през 2010 година, когато завършил стоматология в Пловдив, защото всичките му приятели се преместили там. В началото работел в различни обекти, докато изучава езика, а сега вече практикува професията си. "И тогава получавах добри пари, с които да се издържам, но сега вече като зъболекар много по-високи са ми доходите. За няколко години успях да събера пари, с които да си купя дом - нещо, което в България щеше да ми е много трудно. Тук стандартът е висок, социалната система работи в полза на хората, за здравеопазване и образование да не говорим. Обичам родината си, но засега нямам намерение да се върна", уточнява още младият мъж и допълва: "Но това не означава, че програмата няма да има никакъв ефект. Лично аз познавам поне няколко човека, които биха се върнали с голямо удоволствие". 

Програмата ще се реализира в два основни компонента: 

1. Привличане на българи от чужбина - насочен към сънародниците ни, живеещи зад граница, и предлага значителни стимули за завръщане и установяване в България: 

Финансова подкрепа включва покриване на транспортни разходи за връщане в България; покриване на разходите за наем за период до 12 месеца; поемане на разходите за пътуване от и до работа; възможност за включване в субсидирана заетост. 

Кариерни консултанти от Агенцията по заетостта ще съдействат за намиране на най-подходящия работодател. Осигурени са и безплатни курсове по български език за членовете на семейството, които не владеят езика. 

Повишаване на квалификацията: Възможност за включване в различни форми на обучение. 

2. Насърчаване на работа в по-малки населени места - вторият компонент е ориентиран към хора, живеещи в големи градове, които желаят да се преместят и работят в населени места с до 50 хиляди жители. Подкрепата включва: 

Финансов стимул; Подкрепа за преместване на покъщнина; Възможност за субсидирана заетост и включване в обучения; Осигуряване на достъпна и качествена здравна грижа; Съдействие за включване на децата в детски градини и училища. 

По двата компонента са предвидени допълнителни финансови стимули, ако кандидатът продължи да работи след приключване на участието си в проекта. Очакванията са чрез "Избирам България" не по-малко от 1000 семейства да се завърнат в страната и други 1000 семейства да получат възможност да се преместят в по-малки населени места, допринасяйки за преодоляването на обезлюдяването. 

Цялата информация за програмата ще бъде достъпна в информационен портал, който ще бъде разработен от Агенцията по заетостта в партньорство с Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Министерството на вътрешните работи и Министерството на външните работи. Предстои и разработването на Национална програма за трайно установяване в България. 

В допълнение, Програма "Развитие на човешките ресурси" предвижда още 60 млн. лв. за изграждане на три Центъра за предприемачество в Северна България, които ще подпомагат разработването на бизнес планове и ще предоставят финансова подкрепа до 50 хил. лв. за стартиране на идеи. 

До края на 2029 г. ще са налични и 90 млн. лв. под формата на нисколихвени кредити до 200 хил. лв. за предприемачи. 

1 коментар
18 Юли 2025 08:47 | ха ха
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Ще върне само циганите.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар