Депутатът от БСП Корнелия Нинова: Агресивна съм, това ме умори, отказах и цигарите



Корнелия Нинова е един от най-активните депутати на левицата. Родена е на 16 януари 1969 г., а юридическото образование, което придобива в Софийския университет, я прави много категорична в позициите си. Наричат я червеното острие в парламента, защото непрекъснато извисява глас от трибуната в защита на всички предложения на БСП. Нинова е секретар на партията по публичните политики, била е зам.-министър на икономиката и енергетиката. Потърсихме я, за да каже какво е виждането й за новия политически сезон и дали ще станем свидетели на трусове в столетницата след отчетно-изборната кампания.
- Наричат Ви едно от оръжията на БСП. Смятате ли да останете в това си амплоа и не Ви ли омръзна този агресивен подход?
- Ще продължа да отстоявам позициите на БСП със същия хъс, с който съм го правила и досега. Наистина обаче агресията понякога не е работеща. Тя е предизвикана агресия заради това, че управляващите не искат да чуят аргументи, заради това, че липсва и позицията им. Иначе, да, това просто поомръзва и наистина се нуждаем от разумен разговор както в парламента, така и в обществото.
- Споделяте ли тезата на зам. председателя на ДПС Лютви Местан, че България има нужда от правителство на националното съгласие?
- Този въпрос не е обсъждан в БСП и не бих искала да се ангажирам с политическа позиция. Моите виждания за диалог по обществено значимите теми се различават от идеята за правителство на националното съгласие. Да, наистина има надпартийни въпроси и които изискват съгласие, но това не означава непременно единни позиции по всичко. Такава надпартийна тема е кризата и антикризисната политика. Има няколко мерки, около които можем да се обединим, за да помогнем на икономиката.
- Лидерът на БСП Сергей Станишев напоследък все по-често говори за предсрочни избори. Вие смятате ли, че действително страната е в позиция да ги прави?
- Убедена съм, че ако се стигне до взимането на заем и увеличаването на външния дълг, това ще се наложи.
- На каква база обаче вие от левицата сте убедени, че бихте спечелили изборите?
- Готови сме, защото разполагаме с набор от управленски проекти, които показват какво бихме направили ние за държавата, ако спечелим изборите. Там няма популизъм, има ясни идеи. Готови сме и кадрово и имаме подготвени лица за управление. Важно е да стигнем до хората и да ги убедим, че ние сме политическата сила, която може да извади България от кризата. Предстои ни обаче още работа.
- Политическата година няма да е много лека и за БСП. Предстои ви отчетно-изборна кампания, евентуално избор на ново ръководство. Ако президентът Първанов се върне в партията, ще ви докара ли разцепление?
- Смятам, че тази тема много се преувеличава. И го казвам от опита си, защото непрекъснато обикалям страната и се срещам както с партийни структури, така и с обикновени симпатизанти.
- Не се ли различават много политическите виждания на Първанов и на Станишев?
- Не съм виждала разногласия по темата “политика”, необходима за излизане от кризата или пък за по-доброто развитие на държавата. Спомням си, че когато президентът правеше проекта “АБВ” и провеждаше публични обсъждания по теми като социална политика и икономика, по същото време БСП също разработваше своите предизборни проекти. Тогава участвах в някои от дискусиите на Първанов и повярвайте ми, нямаше никакви различия в тезите.
- Тогава защо му бе на Първанов да прави подобно движение?
- А, не знам. Аз не мога да отговоря.
- Как гледате на него, имайки предвид, че е замразен?
- Намирам го за разумно като аргументация - да се разшири влиянието на лявото, на социалното, да се търси по-широка подкрепа от симпатизантите.
- По света стана много модерно жени да стават управленци и лидери на партии. Мислили ли сте си някога за лидерския пост в българската левица?
- Не, макар че много отдавна се пробват да ме вкарват в тази интрига.
- Защо? Виждате за себе си друго развитие в политиката?
- Просто нямам нагласата за това.
- В последната седмица се заговори, че в левицата съществува лоби на бивши пушачи, които пробват да клатят стола на все още пушещия Станишев. Как гледате на това?
- Смехотворно е. Щом и темата за цигарите е вкарана в политическата интрига, просто вече нещата не изглеждат добре. Не е сериозно.
- А Вие отказахте ли цигарите?
- От Нова година ги спрях. Пуша от електронната цигара от време на време, когато ми стане тегаво.
- Това обаче не означава, че сте в онова лоби на “непушачите” срещу лидера?
- Не, не (смее се ? б.а.). Просто осъзнах, че съм станала зависима от тютюна, но не мога да продължавам повече така.
- Подкрепяте ли идеята за тотална забрана на пушенето на закрито?
- Не. Категорично не я подкрепям, защото това е посегателство върху голяма група хора.
- И го казвате като бивш пушач?
- Принципно е. Дори аз да не пуша, уважавам пушачите. Не може някой насила да отнема правото на избор.
- Помага ли Ви в личния живот това, че имате готов отговор за всичко?
- Не сте прави, нямам отговор за всичко. Най-трудните ми въпроси и най-трудните отговори са свързани с вътрешнопартийните интриги. Не ми е по вкуса, не ми е в стила и определено такива въпроси ме заварват неподготвена.
- Има ли такива интриги и в момента?
- Има (въздъхва - б.а.). Винаги има вътрешнопартийни интриги. Иначе питахте дали категоричността ми помага в личния живот - да, намирам това за добро човешко качество. Важно за мен е да няма увъртания, да няма шикалкавене и приятелите ми много ме ценят заради това. В политиката не е така обаче.
- Защо? Защото сте пряма?
- Да и това създава много проблеми. Първо, създава неприятели, защото казвам това, което мисля, и враговете изникват, и второ, понякога може да се наложи да отстъпиш и да има нюанси при някои ситуации. Тогава става трудно, особено ако си бил много твърд първоначално. Обаче аз не мога да заявя нещо публично и след това да се отметна. Затова понякога ясната позиция не работи в моя полза.
- Карат ли Ви да отстъпвате някои фактори в БСП?
- Не. Имала съм остри сблъсъци с колеги в Изпълнителното бюро или на четири очи, но не искам да ги коментирам публично. Налагало ми се е да отстъпвам, когато по лично убеждение стигна до извода, че не съм била права.
- Ако тази година се случат такива сблъсъци в партията, каквито и вие сте имали, възможно ли е в левицата да се стигне до отлюспването на кадри? Такова видяхме при няколко партии в края на миналата година.
- Не. Ние сме съвсем различни. И в миналото е имало противоречия, но това не се е случвало.
- Вашата категоричност има ли нещо общо с ученическия Ви прякор?
- Нали знаете, че тези прякори се слагат в много млади години. Моят прякор беше Дукса, което от латински означава вожд, водач. Той дойде от съучениците ми в класическата гимназия. И до днес, когато се съберем - ние сме мъже и жени на по 42-43 години, никой не ме нарича по име. Продължават да ми казват Дукса, защото когато бяхме ученици, успявах да ги организирам, да ги сплотя.
- Кой е същинският дукс в БСП?
- Ще прозвучи клиширано, но за мен това е леля Станка от село. Често ходя по такива малки места и питам хората, слушам ги. Те са ми страхотен коректив. Когато усетя, че в партията назряват проблеми, или виждам залитания, там намирам истинския коректив. Тези хора ме връщат към реалните проблеми. Иначе хора с лидерски качества в БСП има, но ако говорим за реалността - леля Станка е това.
- Да, тя е събирателен образ, но не може да е водачът.
- Леля Станка е голяма сила. Тя може да ни поведе всички нас. Не лидери, не членове на Изпълнителното бюро, а тя. Защото гласува за нас и ни избира.
- Как ще изглежда левицата след целия процес на отчети и избори?
- Организирана и с повече енергия за парламентарните избори.
- А някои ще отпаднат ли?
- Да, разбира се. Може да отпаднат общински председатели и делегати на конгреса. Ще бъдат избрани нови такива, ще има и отпаднали. Вероятно и Националният съвет няма да е същият.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.