Депутатите решиха: Велислава Делчева е новият омбудсман на България



сн. БТА
Велислава Делчева е новият омбудсман на България. Депутатите я избраха със 123 гласа. Делчева бе кандидатурата на ГЕРБ - СДС. Тя се закле пред народните представители след избирането ѝ и благодари за подкрепата.
"Вратата на институцията на омбудсмана ще бъде отворена за всеки български гражданин, който има нужда от подкрепа", заяви новоизбраният омбудсман Велислава Делчева.
"Няма да ви давам обещания, защото знам, че ми предстои много работа, а тя изисква да се действа, а не да се говори", каза Делчева, предаде Дарикнюз.бг.
"Пред мен стои нелеката задача да оправдая доверието. Поемам огромна отговорност. Дневен ред в моята работа ще се определя от гражданите, а защитата на техните права ще бъде приоритет в работата на омбудсмана. Заедно с вас се надявам да намираме решения на тези проблеми. Разчитам на добро сътрудничество от НС", каза още тя.
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая Манолова и Велислава Делчева. Кандидатурите бяха представени пред депутатите от Росица Кирова (ГЕРБ-СДС), председател на ресорната Комисия за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество.
Първа бе гласувана кандидатурата на Антон Станков. Гласуваха общо 217 депутати, "за" бяха 13, "против" 36 и 168 се въздържаха.
Велислава Делчева бе подкрепена от 123 депутати.
Димитър Маргаритов бе подкрепен от 23 депутати, против бяха 26, 164 се въздържаха.
Джема Грозданова подкрепиха 18, против бяха 61, въздържаха се 161.
Мария Матева бе подкрепена от 0 депутати.
Мая Манолова бе подкрепена от 38 депутати, против бяха 65.
Една от причините за нарастващия брой кандидати за поста омбудсман се дължи на конституционни промени, които разширяват кръга от хора, които могат да бъдат назначавани за служебен премиер. Според промените сред потенциалните кандидати е и омбудсманът или негов заместник.
Велислава Делчева бе номинирана от депутатите от ГЕРБ-СДС Росица Кирова и Анна Александрова. Понастоящем Делчева е държавен експерт в Министерството на правосъдието. От 2022 г. до началото на 2025 г. е координатор за България на програмата на USAID в Централна Европа за върховенство на правото.
Какво прави омбудсманът?
Институцията на омбудсмана в Република България е създадена през 2005 година. Омбудсманът е обществен защитник, който насърчава и защитава правата на човека и основните свободи. Той е висш и независим конституционен орган, който се избира от Народното събрание в условията на публичност и прозрачност за срок от пет години. Омбудсманът може да бъде преизбран само веднъж. Омбудсманът в своята дейност се подчинява само на Конституцията на Република България, законите и международните договори, по които Република България е страна.
Омбудсманът приема и разглежда жалби и сигнали за нарушения на права и свободи на хората; прави проверки по постъпилите жалби и сигнали; отправя предложения и препоръки за възстановяване на нарушените права и свободи пред съответните органи и частноправни субекти; посредничи между административните органи и засегнатите лица за преодоляване на допуснатите нарушения и примирява позициите им; защитава правата на децата.
Омбудсманът действа и по своя инициатива, когато констатира, че не се създават необходимите условия за защита на правата и свободите на гражданите.
Хронология на омбудсманите на Република България
-
13 април 2005 г. – 20 октомври 2010 г.: Гиньо Ганев
Първи омбудсман на България; известен с прозвището "Човекът-парламент" заради дългогодишната си парламентарна дейност. -
20 октомври 2010 г. – 20 октомври 2015 г.: Константин Пенчев
Продължи усилията за укрепване на институцията; фокусира се върху защита на правата на гражданите и подобряване на административното обслужване. -
20 октомври 2015 г. – 4 септември 2019 г.: Мая Манолова
Известна с активната си работа за защита на правата на гражданите; мандатът ѝ беше прекратен на 4 септември 2019 г. след подадена оставка. -
4 септември 2019 г. – 10 април 2024 г.: Диана Ковачева
Известна с усилията си за защита на правата на уязвимите групи и засилване на общественото доверие в институцията; мандатът ѝ беше прекратен на 10 април 2024 г. след избора ѝ за съдия в Европейския съд по правата на човека.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.